Facebook - konwersja

8 e-booków o silnych kobietach

Blog - baner - 8 e-booków o silnych kobietach

Wielu czytelników uwielbia książki, w których głównymi bohaterkami są odważne, inteligentne i silne kobiety. Kobiety, które przezwyciężają swoje słabości, mają do wykonania ważne zadania, pomagają innym i są idolkami. Pisarze, zarówno polscy, jak i zagraniczni, w ostatnich latach istotnie wzbogacili rynek e-bookami o silnych kobietach. Wśród nich można odnaleźć powieści obyczajowe i science fiction, a także biografie czy reportaże.

Grace i Grace – Margaret Atwood

Grace i GraceGdy w 2017 roku Bruce Miller dokonał serialowej ekranizacji Opowieści podręcznej, świat ponownie przypomniał sobie o znakomitej twórczości kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood. Ta kultowa historia niewątpliwie opowiada o silnych kobietach. Niemniej warto poszukać tego motywu również w innych książkach zdobywczyni Bookera.

Taką powieścią jest Grace i Grace. Atwood oparła fabułę na faktach. Inspirowała się historią Grace Marks – kobiety pochodzącej z biednej rodziny, która nie mogła liczyć na wsparcie bliskich. Została służącą i tułała się po domach bogaczy. Praca ta nie należała do najłatwiejszych. W 1843 roku Grace została skazana na dożywocie za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy, Thomasa Kinneara, i jego gospodyni, Nancy Montgomery. Choć akcja powieści skupia się wokół tytułowej postaci, Atwood ogrom uwagi poświęciła opisaniu postrzegania kobiet w XIX wieku.

Sceny z życia małżeńskiego – Ingmar Bergman

Sceny z życia małżeńskiegoIngmar Bergman uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych twórców historii kina. W jego dziełach można odnaleźć motywy silnych, skomplikowanych kobiet. Ciekawy obraz bohaterki przedstawiony został w literackiej wersji jego słynnego filmu Sceny z życia małżeńskiego. Utwór stanowi wnikliwy obraz relacji między mężczyzną a kobietą, a także znakomite studium rozpadu małżeństwa. 

Marianne i Johan od lat żyją w szczęśliwym związku. Nic nie wskazuje na to, by mieli popełnić błąd, a tym bardziej serię błędów. Błędów, które przyczynią się do ogromnego kryzysu. Małżonkowie z czasem staną się dla siebie bardziej obcy niż kiedykolwiek. Dojdzie do wielu nieporozumień, o których nie śnili nawet w najgorszych koszmarach. Każde będzie musiało sobie poradzić z tym na własny sposób i pogodzić się z najgorszym. Po latach znów przyjdzie im się spotkać. Wówczas będą już zupełnie kimś innym. Ta historia to po prostu życie albo aż życie.

Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction

NiezwyciężoneNiezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction to nietypowa pozycja w naszym zestawieniu e-booków o silnych kobietach. Po pierwsze dlatego, że jest zbiorem dziewięciu opowiadań znakomitych polskich pisarzy. Po drugie dlatego, że są to opowiadania science fiction. Inspiracją do stworzenia antologii była powieść Stanisława Lema Niezwyciężony.

Tematy opowiadań nawiązują bezpośrednio do motywów zawartych w dziele Lema. Wobec tego autorzy podkreślają w utworach kwestię przezwyciężania własnych słabości i przekraczania granic. Twórcy interpretują fikcyjne światy Lema i przedstawiają je z perspektywy kobiecych bohaterek. Poruszają w nich takie aspekty jak długowieczność, macierzyństwo przyszłości czy cyberpunkowy triumf megakorporacji.

Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego – Michał Wójcik

BłyskawicaHistorii o silnych kobietach warto także szukać w e-bookowych biografiach. Książek takich jest dużo na rynku wydawniczym. Jedną z nowości w tej kategorii jest publikacja Michała Wójcika pt. Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego. Jest to inspirujący wywiad z wyjątkową działaczką podziemia niepodległościowego i żołnierką Armii Krajowej, Wandą Traczyk-Stawską.

Relacje polskiej aktywistki dają wiele do myślenia. Przede wszystkim wyłania się z nich obraz kobiety odważnej. Kobiety, która wykazała się w trudnym dla kraju okresie walecznością. Dla niej nie było wówczas rzeczy niemożliwych. Stała ramię w ramię z mężczyznami, by stoczyć bitwę o wolność. Wojenne wspomnienia Pani Wandy są nierzadko bolesne, ale stanowią kronikę polskiej historii i życiorys niezwykłej bohaterki Polski wojennej i Polski współczesnej.

Olive Kitteridge – Elizabeth Strout

Olive KitteridgeOlive Kitteridge to najsłynniejsza powieść Elizabeth Strout. Za tę książkę pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera. Wieloletnie przemyślenia i wnikliwa obserwacja rzeczywistości umożliwiły autorce stworzenie znakomitej historii. W książce tej nie należy spodziewać się wartkiej akcji i suspensów. Strout skupia się na ukazaniu powolnego przeżywania codzienności. Codzienności, dzięki której się uśmiechamy, i codzienności, przez którą płaczemy.

Główną bohaterką powieści jest Olive Kitteridge. Jest ona kobietą silną, gniewną i bezczelną. Mieszka w niewielkim, surowym miasteczku Crosby, które stanowi miejsce akcji poszczególnych opowiadań. Bohaterowie każdego z nich biorą udział swoich małych dramatach, zmagają się z samotnością i przemijaniem. Gdzieś pośród nich funkcjonuje Olive. Z jej relacji z innymi ludźmi wyłania się portret kobiety niezależnej i bezkompromisowej. Dzieło Elizabeth Strout porusza i skłania do głębokich refleksji.

Niewiarygodne – T. Christian Miller, Ken Armstrong

NiewiarygodneNiewiarygodne autorstwa Kena Armstronga i T. Christiana Millera to kolejna książka o silnej kobiecie nagrodzona Pulitzerem. Autorzy opowiadają historię Marie – nastolatki oskarżonej o fałszywe zeznania na temat gwałtu. Dziewczyna zgłosiła sprawę na policję w 2008 roku. W jej relacji było jednak wiele nieścisłości. Z czasem została ona oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Wobec tego osoby z najbliższego otoczenia się od niej odwróciły, a opinia publiczna dokonała ostracyzmu.

Dwa lata później detektyw Stacy Galbraith powiązała jedną ze swoich spraw z gwałtem opisywanym przez Marie. Wkrótce wpada na trop seryjnego gwałciciela. Mężczyzna fotografował swoje ofiary i groził im publikacją zdjęć w sieci. Skrupulatnie zacierał ślady i znikał. Niewiarygodne to poruszający reportaż o tym, jak obecnie bada się przypadki napaści na tle seksualnym.

Reportaż Millera i Armstronga to publikacja, która pokazuje, że ofiary gwałcicieli stają się również ofiarami społecznej podejrzliwości. Są jednak ludzie, którzy wyciągają do poszkodowanych pomocną dłoń. Próbują przywrócić im choć część utraconej podwójnie godności. Dzięki tym ludziom ofiary zyskują ostatni powód, dla którego wciąż warto żyć – sprawiedliwość.

Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki – Sylwia Chutnik

Kobiety, które walcząSylwia Chutnik to polska aktywistka, publicystka i pisarka. W 2017 roku na rynku wydawniczym ukazała się jej książka o silnych kobietach pt. Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki. Autorka przeprowadziła serię inspirujących i motywujących wywiadów z zawodniczkami sztuk walki. Wśród rozmówczyń znalazły się najbardziej utytułowane polskie sportsmenki, m.in. Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik czy Sylwia Kusiak.

Kobiety, które walczą… to znakomita publikacja nie tylko dla miłośników sztuk walki. Książka ta przypadnie również do gustu tym, którzy poszukują inspiracji do dokonania w życiu zmian. Relacje zawodniczek łamią stereotypy o kruchych i słabych kobietach. Stają się dla czytelników bodźcem do tego, by mierzyć się z trudnymi wyzwaniami i nie poddawać się w przypadkach niepowodzeń. Mowa nie tylko o wyzwaniach zawodowych, ale również prywatnych.

Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek – historie prawdziwe – Sylwia Jędrzejewska, Andrzej Depko

Kobiety, które pragną więcejDwóch znanych i cenionych seksuologów – Andrzej Depko i Sylwia Jędrzejewska – bierze na tapet seksualne życie Polek. Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek – historie prawdziwe to relacje rozmówczyń, które odważyły się odszukać i zrozumieć swoje pragnienia. Seksualność to aspekt, który istotnie wpływa na poziom pewności siebie, ale również zadowolenie z życia.

Wiele kobiet funkcjonuje, skrywając na co dzień swoją naturę. Wstydzą się pożądania i własnych fantazji. W książce Depko i Jędrzejewskiej Polki otwarcie relacjonują swoje najbardziej intymne i prywatne zwierzenia. Dają tym samym wielu czytelniczkom dowód na to, że każda kobieta ma różne problemy i dylematy związane z seksualnością. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest jednak otwartość i szczerość z samą sobą.

 

W księgarni internetowej Virtualo oferujemy wiele książek, w których kobiety odgrywają główne role. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka i chcesz poznać inne podobne treści przez nas polecane, zapraszamy do lektury artykułu Książki o kobietach w islamie – poruszające historie z Bliskiego Wschodu.

 

  • Bestsellery Virtualo.pl

Kategorie: