Facebook - konwersja
Książki o kobietach w islamie – poruszające historie z Bliskiego Wschodu
Blog - baner - Książki o kobietach w islamie – poruszające historie z Bliskiego Wschodu

Mogłoby się wydawać, że o kobietach w islamie powiedziano już wszystko. Jednak każda kolejna książka o życiu płci pięknej w krajach Bliskiego Wschodu odkrywa przed światem coś nowego. Wyciągnięcie tamtejszych zwyczajów i dramatycznych historii oraz przedstawienie ich z właściwej perspektywy nie jest dla pisarza łatwe. Trzeba z wyczuciem oraz wrażliwością podejść do kontrowersyjnych dla nas zwyczajów islamskiego świata. Oto poruszające książki o muzułmańskich kobietach – część z nich jest autorstwa obserwatorek arabskiego życia, a część jego uczestniczek.

Sekretne życie arabskich kobiet

Katherine Zoepf to amerykańska dziennikarka, która w latach 2004–2007 pracowała w Syrii i Libanie dla „New York Timesa”, a w 2008 w Bagdadzie – dla „Timesa”. To autorka, która wykorzystała swoją wiedzę, doświadczenie oraz historie kobiet, z którymi się zetknęła, do napisania książki o kobietach w islamie. Sekretne życie arabskich kobiet Katherine Zoepf to przedstawienie muzułmanek z zupełnie innej strony.

Jej rozmówczynie pochodziły z Libanu, Egiptu, Syrii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mnogość zwyczajów, poglądów, opinii i reguł panujących w arabskim świecie rzuca nowe światło na to, jak dotychczas patrzyło się na kobiety żyjące w islamie. Raz autorka przedstawia wyjątkowo szokujące historie… Innym razem pokazuje muzułmańską kulturę jako różnorodną, daleką od naszych stereotypów. Tamtejsze kobiety są silne i walczą o swoje miejsce w skostniałym patriarchacie.

Nadia Hamid – 3 książki Polki, która wyszła za Libijczyka

Nadia Hamid to jedna z najpopularniejszych w Polsce autorek książek o kobietach w islamie. Sama z resztą taką kobietą była, a właściwie jest, ponieważ od tej przeszłości nie sposób tak po prostu uciec. Historia Nadii Hamid zaczęła się w latach 80. w Polsce. Wówczas poznała studiującego tutaj Libijczyka. Zakochała się w nim, wyszła za mąż i wyjechała do jego kraju.

W Polsce był idealnym, delikatnym i troskliwym mężczyzną, ale w swojej ojczyźnie okazał się twardym panem i władcą. Tam życie Polki zamienia się w koszmar, co autorka opisuje w książce Gorzka Pomarańcza.W kolejnej części, Jarzmo przeszłości, kontynuuje swój uczestniczący reportaż, w którym skupia się na swoich losach po ucieczce do Polski. Odzyskanie wolności wcale nie przyniosło zakończenia jej cierpień, bo konsekwencje rozwodu kobieta ponosi do dziś.

Nadia Hamid postanowiła spisać nie tylko własne doświadczenia. W Dzieciach szariatu skupia się na trzech autentycznych historiach kobiet będących w małżeństwach polsko-libijskich. Prezentuje punkt widzenia matek stojących murem za swoimi dziećmi, które chcą chronić przed bezwzględnymi ojcami - mężczyznami, którzy wpajają im okrutne zasady islamskiej wiary i grożą, że upomną się o własne dzieci. Każda opowieść liczy niewiele ponad 150 stron, a w katalogu Virtualo dostępna jest również cały pakiet 3 e-booków o kobietach islamu autorstwa Nadii Hamid.

Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Agata Romaniuk, autorka Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu,wyjechała do tytułowego Omanu, bo jej mąż dostał tam pracę. Sądziła, że będzie mogła głosić tamtejszym kobietom, by oswobodziły się z hidżabu. Nie wiedziała wtedy, jak bardzo się myli. Choć to kolejna z wartych przeczytania książek o kobietach w islamie autorstwa Polki, to odmienna o tyle, iż w niebywały sposób przedstawiona jest w niej historia jedynego państwa w języku polskim na „O”.

W książce poznacie historię sułtana, który ucywilizował społeczność analfabetów, ludzi jedzących rękami, poruszających się na kozach. Uczynił z nich obywateli na miarę XXI wieku – korzystających z salonów kosmetycznych, jeżdżących po sześciopasmowych autostradach. Choć nadal jest to świat kontrastów, w którym obok luksusowych samochodów na lotnisku stoją kozy, to nie sposób w opowieści Romaniuk nie zachwycić się tym wątkiem.

Przewodnim tematem są jednak historie kobiet w islamie. Ograniczenie praw, przedmiotowe traktowanie i normalizacja gwałtów w małżeństwie to codzienność.

Księżyc zza Nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie

Piramidy w Gizie, Sfinks i zjawiskowe rafy koralowe to pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl, gdy mowa o Egipcie. Ewa Zarychta i Monika Abdelaziz, córka z matką, od wielu lat prowadzą w Egipcie biznes i w książce Księżyc zza Nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie dzielą się informacjami o islamie oraz związkach z obcokrajowcami.

Autorki ukazują również starcie dwóch religii. Wychowane w kulturze chrześcijańskiej w dorosłym życiu przeszły na islam. W książce czytelnicy znajdą m.in.: Jasne i ciemne strony życia muzułmanek, Różne oblicza egipskich mężczyzn czy Egipt prawdziwy, czyli życie, jakiego nie zobaczysz w kurortach.

Liczba napisanych przez Polki książek o muzułmańskich kobietach to dowód na to, jak bardzo intrygują nas islamskie tradycje, ceremoniały i zwyczaje. Islam to świat fascynujący, tajemniczy, ale przez niezrozumienie i nieznajomość kultury bywa również niebezpieczny.

Książki o muzułmańskich kobietach to lektury przestrzegające przed tym, co może się stać, jeśli także w krajach chrześcijańskich zostaną ograniczone prawa kobiet. Jednocześnie pokazują to, jak wielka jest siła kobiet.

 

Zdjęćie otwierające: Business photo created by senivpetro - www.freepik.com

Kategorie: