Facebook - konwersja
Co to jest audiobook?
Blog - baner - Audiobook - czy to dla mnie? Co to jest audiobook? Jak słuchać audiobooków?

Książki elektroniczne są doskonałą alternatywą dla wydań drukowanych. Jedną z postaci cyfrowej wersji książki są ebooki. Ale nie możemy również zapominać o innej, równie wygodnej formie, jaką są audiobooki. Książki mówione, podobnie do ebooków, również pozwalają nam pochłaniać literaturę w każdych, nawet tych niedogodnych warunkach, w których nie moglibyśmy sobie pozwolić na sięgnięcie po papierowy egzemplarz. Dlaczego warto przekonać się do słuchania książek? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Audiobooki są książkami mówionymi, przeznaczonymi do słuchania. Są wygodną alternatywą dla tych, którzy mają problemy ze wzrokiem bądź nie chcą obciążać oczu. W przypadku audiobooków treść książki czytana jest przez profesjonalnego lektora, dlatego podczas słuchania, możemy się relaksować nawet z zamkniętymi oczami. Audiobooki występują w formie dźwiękowej, którą możemy odtworzyć zarówno z płyty CD (na przykład na naszym kinie domowym lub w odtwarzaczu w samochodzie), jak i bezpośrednio z pliku dźwiękowego mp3 (na przykład na naszym telefonie, tablecie, komputerze lub odtwarzaczu mp3). Jeśli oprócz słuchania książek, chcesz rozpocząć swoją przygodę z książkami elektronicznymi, dowiedz się z naszego artykułu, co to jest ebook.

Rodzaje audiobooków

Książki mówione cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego ten segment czytelnictwa bardzo szybko się rozwija, oferując użytkownikom coraz ciekawsze formy obcowania z książką. Obecnie rozróżniamy trzy rodzaje książek mówionych:

  1. Podstawowy model audiobooka, czyli tekst książki przeczytany przez lektorów lub/i aktorów.
  2. Słuchowisko – audiobook uzupełniony o efekty dźwiękowe. Często też tekst książki jest czytany przez kilku lektorów z podziałem na role, co pozwala nam lepiej wczuć się w klimat książki.
  3. Serial audio – przygotowana z rozmachem produkcja, do której napisany jest scenariusz. Oprócz muzyki i różnych dźwięków, w serialu audio aktorzy odgrywają swoje role, a treść jest podzielona na odcinki.

Jak słuchać audiobooków?

Do słuchania audiobooków możemy wykorzystać dowolne urządzenie, które obsługuje pliki dźwiękowe, np. telefon, tablet, komputer, telewizor, radio samochodowe czy niektóre zaawansowane modele czytników. W zależności od własnych preferencji oraz od sytuacji, możemy wykorzystać słuchawki, głośniki urządzenia, na którym słuchamy audiobooka, a nawet kino domowe!

Dla kogo są audiobooki?

Audiobooki to świetna alternatywa na nadrobienie zaległości czytelniczych, a także sposób na wykorzystanie czasu podczas wykonywania rutynowych czynności, jak np. sprzątanie, bieganie, dojazdy do pracy. Dlatego tę formę na pewno docenią:

1. Rodzice

Istnieje sporo audiobooków i słuchowisk, na podstawie znanych nam, ulubionych książek dla najmłodszych. Dzieci pochłaniają takie książki z ogromną przyjemnością. Fakt, że nie skupiają się na tekście ani nie widzą tego, co się dzieje, pozytywnie wpływa na ich wyobraźnię!

2. Kierowcy

Nie jesteśmy w stanie jednocześnie prowadzić samochodu i czytać książki. Jednak słuchanie książek, jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Audiobooki umilają czas zarówno w trakcie długiej, samotnej podróży, jak i podczas wspólnej, rodzinnej wycieczki.

3. Osoby uczące się języków obcych

Dzięki audiobookom do nauki języków można skupić się na właściwej wymowie konkretnych słów. Jeśli nie mamy możliwości uczęszczać na kursy językowe, istnieje wiele lekcji w formie audio. Pozwolą nam one oszczędzić zarówno czas na dojazdy do szkoły językowej, jak i pieniądze – kursy w formie audiobooków są bowiem znacznie tańsze. Dzięki temu, bez problemu złapiemy podstawy języka obcego i będziemy mogli uczyć się w dogodnej dla nas porze dnia. Oczywiście audiobooki językowe w pełni nie zastąpią nam kursów prowadzonych twarzą w twarz z lektorem, ale na pewno są doskonałym uzupełnieniem tego procesu.

4. Osoby, którym brakuje czasu na czytanie

Dziś żyjemy bardzo szybko. W natłoku codziennych obowiązków nie jesteśmy w stanie rozciągnąć doby poza ramy dwudziestu czterech godzin. Niemniej jednak korzystając z audiobooków, możemy ten czas należycie spożytkować, nie tracąc okazji do przesłuchania nawet fragmentu książki.

Możemy to robić na spacerze, w drodze do szkoły lub pracy, ćwicząc na siłowni, biegając, sprzątając lub prasując, zmywając naczynia, a także w trakcie wielu innych czynności, podczas których ciężko byłoby nam się skupić na tekście.

Czy audiobooki mają jakieś wady?

Słuchaniem audiobooka nie pochwalimy się publicznie, bo… audiobooków po prostu nie widać. Gdy trzymamy książkę lub czytnik, każdy obok nas wie, że czytamy. W przypadku książek mówionych puszczonych na słuchawkach nikt nie będzie wiedział, czy słuchamy muzyki, czy książki. Ale chyba nie po to to robimy, prawda? Najważniejsze jest to, byśmy pochłaniali kolejne tytuły nawet wtedy, gdy myślimy, że nie mamy do tego warunków.

Dwa najczęstsze argumenty przeciwników audiobooków to:

- konieczność kontaktu z tekstem,

- trudności ze skupieniem się na głosie lektora.

Zapewniamy Was jednak, że jest to kwestia przyzwyczajenia i – jeśli tylko dacie im szansę – sami przekonacie się, że audiobooki to bardzo przydatne rozwiązanie. Jeśli nadal zadajecie sobie pytanie: "Audiobook - czy to dla mnie?", odwiedźcie kanał Virtualo na YouTube - znajdziecie tam fragmenty audiobooków do posłuchania, sprawdzenia, przetestowania. Fragment jest również udostępniony przy każdym produkcie w naszej księgarni.

Kategorie: