Facebook - konwersja

Co to jest ebook?

Blog - baner - Co to jest ebook? Wady ebooków. Zalety ebooków. Ebooki - czy to dla mnie?

Zaczynając swoją przygodę z elektronicznym czytelnictwem, każdy powinien wiedzieć, czym jest książka elektroniczna, zwana powszechnie ebookiem. Ebook jest jedną z form, w jakiej pochłaniamy swoje ulubione tytuły. Zapewnia bezproblemowy dostęp do całej naszej biblioteki na małych, poręcznych telefonach, tabletach lub czytnikach książek elektronicznych. I co najważniejsze – chcąc czytać ebooki, wcale nie musimy rezygnować z książek papierowych!

Książka papierowa a ebook

W internecie bardzo często spotykamy się z dyskusjami i walką na temat wyższości książki papierowej nad elektroniczną i na odwrót. Z jednej strony przekonuje nas zapach książki drukowanej, szelest papieru i pięknie wyglądające okładki. Z kolei z drugiej strony, przekonuje nas trzymanie całej biblioteki pod ręką, możliwość łatwego przeszukiwania tekstu, jego dostosowanie do własnych potrzeb i możliwość bieżącego korzystania ze słowników.

Zamiłowanie ludzi do książek tradycyjnych jest naturalne. Towarzyszą nam one przecież od momentu przełomowego wynalazku Gutenberga i z pewnością długo nie odejdą w zapomnienie. Bez znaczenia, w jakich dodatkowo formach książki te będą wydawane. Nie możemy mówić o tym, że „papier wyprze ebooki”, ani że „ebooki są zagładą dla książek papierowych”. Ebooki na naszym rynku istnieją dopiero prawie piętnaście lat, przez co - w stosunku do setek lat czytania książek papierowych - ich popularność nie jest tak wielka, a często i powszechna świadomość o książce elektronicznej nieco kuleje.

Kiedy biorę udział w takich dyskusjach, często słyszę pytanie: „Dlaczego zatem nie promujesz czytelnictwa w każdej formie, tylko sugerujesz, że powinniśmy czytać ebooki?”. To prawda, nie jestem wrogiem książek papierowych, bo sam się na nich wychowałem. Przyznam jednak, że od kilku lat nie jestem również ich pasjonatem, bo wygoda i poprawa jakości czytania w formie elektronicznej sprawiają, że 90% czytanych przeze mnie książek jest właśnie w tej formie.

Ebooki – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Podstawową zaletą książek w formie elektronicznej jest ich dostępność. Księgarnia Virtualo funkcjonuje dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wystarczy dostęp do internetu, by książkę kupić i rozpocząć czytanie dosłownie w kilka minut. A żeby zacząć czytać, wystarczy nam komputer, telefon, tablet lub – a nawet przede wszystkim – czytnik książek elektronicznych. Jeśli jesteś już posiadaczem czytnika, dowiedz się, co to jest EPUB i MOBI oraz który format ebooka wybrać.

Ebooki są książkami zapisanymi w formie cyfrowej. Rozmiar jest jedną z ich głównych zalet. Zarówno urządzenia, na których możemy czytać ebooki, jak i same pliki z książką, ważą naprawdę niewiele. Na urządzeniu, które waży mniej, niż przeciętna książka drukowana, możemy przechowywać setki tytułów! A cała ta biblioteka zmieści się w kieszeni naszych spodni, kurtki, w plecaku lub damskiej torebce!

Kolejną cechą, która może nas przekonać do ebooków, jest możliwość przeszukiwania tekstu. W przeciwieństwie do książek papierowych, nie musimy wertować kartek, a wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce tekstu i znajdziemy interesujący nas fragment w mgnieniu oka!

Wygoda korzystania z ebooków

W filmie zamieszczonym na YouTubie Virtualo wspominam również o „krępujących tytułach”. Tak, ebooki zapewniają nam dyskrecję. Czytając na telefonie lub czytniku ebooków, nikt nie wie, co czytasz, więc nie musisz się tego wstydzić i możesz oddać się lekturze dowolnej książki, którą niekoniecznie chcesz się chwalić.

Cechą wyróżniającą ebooki jest również ich interaktywność. W treści książki możemy korzystać z odnośników do stron internetowych oraz przypisów czy pozycji w spisie treści. Klikając w taki odsyłacz, zostaniemy automatycznie przeniesieni do właściwego miejsca w tekście.

Jako wisienka na torcie – wygoda czytania książek elektronicznych. Tekst możemy dostosować do własnych potrzeb! Możemy zarówno zmienić wielkość tekstu, jak i jego krój. Nie wszystkim musi odpowiadać czcionka zastosowana w książce papierowej. W książce elektronicznej możemy zmienić font na taki, który będzie się nam wygodne czytało.

Co dobrego można jeszcze powiedzieć o ebookach? Książki elektroniczne są wiecznie zadbane. Nie zakrzywimy ich rogów, a struktura nie traci na jakości, ani się nie wytrze. Nasze książki będą zawsze w tej samej, świeżej formie! Musimy tylko pamiętać, aby takiej książki nie zgubić. Pomoże nam w tym zakładka Moja Biblioteka na naszym koncie w sklepie Virtualo. Wszystkie zakupione książki znajdują się właśnie tam. Możemy w każdej chwili pobrać je ponownie.

 

Oczywiście wiem, że książki elektroniczne ani nie pachną, ani nie szeleszczą. Jednak pamiętajmy o tym, że najważniejsza jest treść i wygoda w jej przyswajaniu. Każdy z nas czyta w formie, która jest dla nas najwygodniejsza. Ebooki oferują jednak pod tym kątem najwięcej możliwości. Nikt też nie powiedział, że rozpoczynając swoją przygodę z eczytaniem, musimy zrezygnować z książek papierowych. Zarówno ebooki, audiobooki jak i książki drukowane mogą współistnieć w naszym czytelniczym życiu. Wystarczy, że dopasujemy formę książki do naszej aktualnej aktywności!

 

Krzysztof Zemczak - z zamiłowania do technologii, elektroniki i dobrej książki, znalazł ich połączenie w postaci książek w formie cyfrowej. Założyciel serwisu eczytelnik.com, na którym od 2014 roku zachęca i przekonuje do korzystania z czytników ebooków i czytania książek elektronicznych.

Kategorie: