Co to jest ebook? Zalety i wady książek elektronicznych
Co to jest ebook? Wady ebooków. Zalety ebooków. Ebooki - czy to dla mnie?

Słyszałeś coś o ebookach, ale nie za bardzo wiesz, o co chodzi? Jak ugryźć ten temat? Czy to naprawdę jest pełnowartościowa książka i jak w ogóle tego używać? Właściwie to nie wiesz nawet, czy to coś dla Ciebie, ale ciekawi Cię i chciałbyś spróbować? Jeśli tak, zachęcamy do czytania dalej. Zaraz wszystko Ci wyjaśnimy…

Co to jest ebook?

Po pierwsze i najważniejsze: ebook to też książka. Tylko wydana na innym nośniku. Treść takiej książki zapisana jest w formie elektronicznej (a dokładniej jest to plik w formacie mobi, epub lub pdf). Ebooki możesz czytać za pomocą różnego rodzaju urządzeń: na smartfonie, na tablecie, na laptopie lub komputerze stacjonarnym i przede wszystkim na czytniku.

Czy ebooki zastąpią książki drukowane?

Często słyszymy, że ebook nie zastąpi książki papierowej, że to nie to samo. Jasne, zdajemy sobie z tego sprawę i nie chcemy, żeby wypierał książki w tradycyjnej postaci. Wszystkie nośniki treści: papier, ebooki i audiobooki mogą przecież ze sobą koegzystować. Każdy z nich ma swoje niewątpliwe zalety.

Zastanawiasz się, jakie są zalety ebooków?

- Nie zajmują miejsca na półkach. Jeśli w Twoim mieszkaniu nie mieszczą się już książki papierowe i nie chcesz się ich pozbywać, by zrobić miejsce na nowe – ebooki będą doskonałą alternatywą.

- Nic nie ważą, dlatego bez problemu możesz je zabrać w podróż. Nie musisz też ograniczać się do wybranych tytułów. Jeśli nie wiesz, na jaką książkę będziesz mieć akurat nastrój, zabierz nawet tysiąc! Z ebookami to możliwe.

- Masz problemy ze wzrokiem? A książka, którą chcesz przeczytać, w wersji papierowej ma bardzo małą czcionkę? W ebooku zawsze możesz ją powiększyć.

- Zdarzyło Ci się kiedyś, że nie skończyłeś jakiejś książki nie z powodu nudnej treści, lecz dlatego, że po prostu niewygodnie Ci się ją czytało? Za małe odstępy między wierszami, nieodpowiednia czcionka, za wąskie marginesy? Tekst w ebooku możesz sformatować odpowiednio do swoich potrzeb. Tak, aby czytało Ci się jak najwygodniej.

- Ebooka możesz kupić z każdego miejsca (wystarczy mieć dostęp do internetu) i o każdej porze. W święta, o 3 nad ranem lub będąc na końcu świata. Nic Cię nie ogranicza. A czasem po prostu księgarnie są pootwierane, ale Tobie zwyczajnie nie chce wychodzić się z domu – wtedy sklep z ebookami również staje się doskonałym rozwiązaniem.

- Dbasz o środowisko. Im więcej czytasz, tym bardziej dbasz. 😉 Oszczędzasz papier, a co za tym idzie przyczyniasz się do ograniczenia wycinki drzew.

- Jeśli zostaniesz właścicielem podświetlanego czytnika, możesz czytać nawet w ciemnościach – przy świetle które będzie komfortowe dla Twojego wzroku, ale nie będzie przeszkadzać osobom śpiącym w tym samym pomieszczeniu.

- Masz gwarantowaną dyskrecję. Jeśli, z różnych przyczyn, nie chcesz, aby inni widzieli, co akurat czytasz, ebooki zapewnią Ci ten komfort.

Wady ebooków

Czy ebooki mają jakieś wady? Osoby, które nie są przekonane do tej formy czytania najczęściej argumentują to w ten sposób, że ebooki nie pachną i nie mają kartek, które szeleszczą. Troszeczkę się zgadzamy, bo sami również lubimy książki jako przedmioty. Mimo wszystko wydaje nam się, że w książce najważniejsza jest treść. Spotykamy się czasami ze stwierdzeniem, że ebook nie jest prawdziwą książką. Ale wyobraź sobie, że spotykają się 3 osoby i zaczynają rozmawiać o konkretnym tytule, np. „Czarnej Madonnie” Remigiusza Mroza. Każda z nich czytała, każda ma wiele do powiedzenia, wyraża własną opinię, dzieli się wrażeniami z lektury. Po zakończonej dyskusji okazuje się, że jedna osoba czytała nową powieść Remigiusza Mroza w wersji papierowej, druga kupiła ebooka, natomiast trzecia wysłuchała audiobooka. Taka sytuacja najlepiej pokazuje, że liczy się treść nie forma. Zachęcamy do czytania ebooków, ponieważ w wielu sytuacjach jest to po prostu wygodniejsze. Najlepiej jednak przekonać się o tym samemu. 😉