Facebook - konwersja

Edyta Świętek poleca do czytania...

Blog - baner - Edyta Świętek poleca do czytania...

Do księgarń trafiła właśnie najnowsza powieść Edyty Świętek "Niepołomice. Zwycięscy". Autorka po raz kolejny udowadnia, jak doskonale odnajduje się w pisaniu powieści historycznych. Jeśli spragnieni jesteście wyjątkowych sag rodzinnych i książek osadzonych w polskiej historii, zobaczcie, jakie powieści poleca sama autorka!

NIepołomice. ZwycięscyO książce "Niepołomice. Zwycięscy":

Po latach daremnych oczekiwań Weronice i Nikodemowi Zalipiakom rodzi się syn Gabriel. Bernadeta, w obawie, by nie ziściła się klątwa z przeszłości, ponownie podejmuje próbę odnalezienia cudownego źródła na Studzieńcu. Poczynania kobiety narażają na szwank jej małżeństwo, ponieważ Prokop zaczyna podejrzewać, że przed laty Bernadetę połączył romans z Antonim Parnickim. Dodatkową zgryzotą Prokopa jest brak godnego dziedzica ojcowizny. Ostatecznie mężczyzna postanawia, że po jego śmierci majątek przejmie syn Wojciecha, Klemens.

Polacy na przełomie XIX i XX wieku nie porzucają rojeń o wyzwoleniu ojczyzny z jarzma niewoli. Szansa na suwerenność pojawia się wraz z wybuchem wojny.

Czy podejrzenia Prokopa okażą się słuszne? Czy rodziny Parnickich i Trzosów połączy coś więcej niż wspólne interesy? Jak potoczą się losy młodego gospodarza? Czy w czasie nadciagającej nieubłaganie wojennej zawieruchy znajdzie się czas na miłość?

Edyta Świętek zabiera nas do Polski na przełomie XIX i XX wieku, malując poruszający obraz tamtejszych zwyczajów, przekonań i relacji między ludźmi.

 

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, zapoznajcie się z poprzednimi dwoma tomami cyklu Niepołomice:

 

Jakie powieści historyczne poleca sama autorka? Oto 7 książek, po które jej zdaniem powinniście sięgnąć, jeśli uwielbiacie książki z historią w tle.

Warszawianka - Ida Żmiejewska

WarszawiankaMłody rosyjski policjant, który niedawno przybył do Warszawy, prowadzi śledztwo w sprawie śmierci znanego adwokata. Mężczyzna został zamordowany nocą w miejskim burdelu. Gdy śledczy poznaje córkę zmarłego, mimo pozornej niechęci między młodymi zaczyna rozkwitać poważniejsze uczucie. Czy ich relacja przerodzi się w coś więcej? Czy dziewczyna porzuci swego narzeczonego - polskiego socjalistę - dla przedstawiciela wrogiej rosyjskiej władzy? Poznajcie historię Warszawianki...

Warszawianka. Gdy zgasną światła - Ida Żmiejewska

Warszawianka. Gdy zgasną światłaNa miejscu drugim Edyta Świątego poleca kontynuację powieści Idy Żmiejewskiej. W Warszawiance. Gdy zgasną światła polską stolicą wstrząsa kolejne morderstwo. Zasztyletowana zostaje znana tancerka baletowa, a wszystkie tropy prowadzą do jej kochanka, którym jest... policjant Aleksander Woronin. W jego winę nie może uwierzyć Leontyna Rapacka, która zawdzięcza wiele Aleksandrowi. Jednakże Woronin milczy jak zaklęty. Czy to on stoi za zabójstwem?

Niepamięć - Piotr Nesterowicz

NiepamięćNa okładce tej powieści znajdziecie słowa: To książka o nas. Niepamięć jest jak powrót do rodzinnego miasta, w którym czas zatrzymał się w miejscu. To fascynująca powieść o rozliczaniu się z wypieraną przeszłością, trudnych relacjach rodzinnych oraz o tym, jak daleko warto się posunąć w imię odkrywania prawdy. Chwilami jest nostalgicznie, chwilami buntowniczo. Ten sentymentalny ciąg zdarzeń, niełatwych relacji i wstydliwej przeszłości pokazuje, że z rodzinną historią musi się zmierzyć każdy.

Akuszerka z Sensburga - Katarzyna Enerlich

AkuszerkaWśród książek polecanych przez Edytę Świętek aż trzy to powieści Katarzyny Enerlich, pisarki, która oczarowała czytelników serią Prowincja.  W Akuszerce z Sensburga autorka zabiera nas w samo serce Puszczy Białej. To tam młoda Stanisława marzy o zostaniu pielęgniarką. Jednak niespodziewanie zostaje akuszerką, a los pcha ją w długą i wyczerpującą podróż, do odległej wsi Eckertsdorf i klasztoru, który poszukuje akuszerki i zielarki, która mogłaby pomóc siostrze Galinie. Ta podróż zmieni życie Stanisławy.

Ziele Marianny - Katarzyna Enerlich

Ziele MariannyI znowu mamy pachnące ziołami Mazury, gdzieś w ich wnętrzu, zaszytą w głębi puszczy małą chatę, a w niej Mariannę - uciekającą przed okrucieństwem wojny córkę akuszerki. Zaś po wojnie dziewczyna marzy, by w już polskim Mrągowie otworzyć zielarnię, choć inni patrzą na nią, jak na szerzącą ciemnotę i zabobon. Do tego powojenna bieda, traumy, epidemie i niechęć do dawnych mieszkańców Mazur. Czy marzenia Marianny zwyciężą? Poznajcie Ziele Marianny.

Dom na wygonie - Katarzyna Enerlich

Dom na wygonieTrzecią powieścią Katarzyny Enerlich polecaną przez Edytę Świętek jest Dom na wygonieTo dalsze losy kobiet mieszkających w sercu Puszczy Białej. Tym razem jednak przenosimy się w lata 70. XX wieku. Kobiety, które chcą przeżyć swoje życie jak najbliżej Natury, zostają wrzucone w ciężkie realia PRL. Kolejki, kryzys, trudności ze zdobyciem czegokolwiek i lęk przed tym, co i komu można powiedzieć. Czy można zaufać komuś innemu niż członkom własnej rodziny?

Granatowy 44 – Grzegorz Kalinowski

Granatowy 44Ostatnią pozycją na liście książek polecanych przez Edytę Świętek jest Granatowy 44 Grzegorza Kalinowskiego. 1 sierpnia 1944, w Warszawie wybucha powstanie, funkcjonariusz Policji Kryminalnej Generalnej Guberni, kapitan Wincenty Rybski wychodzi z podziemia. Rybski, który przed wojną służył jako śledczy w Policji Państwowej, a w trakcie okupacji brał udział w wielu zleconych przez konspirację i wykonywanych samorzutnie akcjach dostaje kolejne, trudne  zadania. Pierwszym z nich jest likwidacja grupy mścicieli, którzy nie chcą się podporządkować rozkazom dowództwa i dokonują samosądów.

Kategorie: