Facebook - konwersja

Eugeniusz Bodo i czar dwudziestolecia międzywojennego

Blog - baner - Ebook "Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów". Virtualo poleca!

Legenda polskiego kina; największy aktor dwudziestolecia międzywojennego; wokalista, tancerz, reżyser. 6 marca TVP 1 wyemituje pierwszy odcinek serialu o Eugeniuszu Bodo. Wydawnictwo Marginesy i Bellona wydały niedawno książki o jego życiu. Dlaczego losy tego aktora tak bardzo fascynują współczesnych?

Naprawdę nazywał się Bogdan Eugène Junod. Pseudonim sceniczny pochodzi od pierwszych sylab imion: jego pierwszego imienia (Bogdan) i trzeciego imienia matki (Jadwiga Anna Dorota). Ojciec aktora był Szwajcarem. W Polsce zamieszkali ok. 1900 r. Wybrali Łódź.

Początkowo Eugeniusz Bodo uważany był za specjalistę od prowadzenia kabaretów na prowincji. Później zaczął występować na scenach rewiowych. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1925 r. w filmie „Rywale”. Z dnia na dzień stał się niezwykle popularnym aktorem. Jego nazwisko na plakacie gwarantowało powodzenie. Łącznie zagrał w ponad 30 filmach. Piosenki, które śpiewał, takie jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Baby, ach te baby”, szybko stawały się w Polsce szlagierami.

Jego pełne sukcesów życie było jednocześnie naznaczone tragediami. W 1927 r. spowodował wypadek samochodowy, w którym zginął aktor Witold Roland. Bodo został skazany na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

W czasie drugiej wojny światowej prawdopodobnie został aresztowany przez NKWD. Skazano go na 5 lat w łagrach, gdzie zmarł z wycieńczenia. Jego losy w tamtym okresie nie są jednak do końca znane i istnieje kilka wykluczających się wersji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnijcie po te nowości:

1. Ebook „Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów” Anny Mieszkowskiej (wydawnictwo Marginesy)

Książka jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kabaretem międzywojennym i jego gwiazdami. Okazuje się, że nasza kultura przed wybuchem drugiej wojny światowej miała wiele do zaoferowania i warto zagłębić się w świat filmu, piosenki, teatru tamtych czasów. Z książki dowiecie się m. in. kim byli twórcy przedwojennych scen i scenek rozrywkowych oraz jak potoczyły się ich późniejsze losy. Eugeniusz Bodo zajmuje wśród nich miejsce szczególne. Warto jednak pamiętać o innych artystach z tego okresu, jak: Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała, Loda Halama, Marian Hemar. Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty oraz rozmowy z ludźmi, którzy przedwojennych twórców znali.
Autorka książki zauważa, że teatr, kabaret, występy sceniczne są najbardziej ulotnymi formami sztuki, dlatego tym bardziej zależy jej, by ocalić je od zapomnienia. Poznajcie świat beztroskiej rozrywki, który przeminął bezpowrotnie, kiedy na Polskę zaczęły spadać pierwsze bomby.

2. Ebook „Bodo i jego burzliwe romanse” Iwony Kienzler (wydawnictwo Bellona)

Eugeniusza Bodo można określić przedwojennym celebrytą, uważany jest za ikonę ówczesnej elegancji. Choć teoretycznie nie miał do tego warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu. Wiele kobiet przyprawiał o szybsze bicie serca – od młodych dziewcząt zaczynając, na ich babkach kończąc. Był najpopularniejszym aktorem międzywojnia, wzbudzał ogromne zainteresowanie prasy brukowej, a mimo to jego życie prywatne nadal jest owiane tajemnicą. W ebooku znajdziecie m. in. Takie rozdziały jak: Zula Pogorzelska – przyjaźń czy kochanie?, Piękność z Północy – Elna Gistedt, Miłość z planu filmowego – Nora Ney, czy też Reri – piękność z Polinezji.

Jeśli interesują Was również inni artyści międzywojnia, warto zapoznać się też z tymi ebookami (dostępne w wersji epub i mobi):

"Poletko pana Fogga", Dariusz Michalski (Wydawnictwo MG)
"Stryjeńska", Angelika Kuźniak (Czarne)
"Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach", Mariola Pryzwan (Wydawnictwo MG)
"Narzeczona Schulza" Agata Tuszyńska (Wydawnictwo Literackie)
"Kobiety Kossaków", Joanna Jurgała-Jureczka (Dom Wydawniczy PWN)
"Mahatma Witkac", Joanna Siedlecka (Wydawnictwo MG)
"Warszawskie kawiarnie literackie", Andrzej Z. Makowiecki (Iskry)
"Srebrna Natalia", Kira Gałczyńska (Marginesy)
"Tuwim. Wylękniony bluźnierca", Mariusz Urbanek (Iskry)
"Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej", Sławomir Koper (Bellona)
"Zofia i Bolesław Leśmianowie", Piotr Łopuszański (Wydawnictwo Literackie)
"Jaśnie panicz. O Witoldzie Gombrowiczu", Joanna Siedlecka (Wydawnictwo MG)

 

Kategorie: