Facebook - konwersja
Jak czytać Chyłkę?
Blog - baner - Jak czytać Chyłkę?

Puk, puk, czy jest tu jeszcze ktoś, kto nie zna Joanny Chyłki? Jej twórcy – Remigiusza Mroza – chyba też nikomu nie trzeba przedstawiać. Brawurowa prawniczka, gwiazda warszawskiej palestry, od kilku lat zdobywa podium wśród polskich powieści kryminalnych. Seria z Joanną Chyłką cieszy się również popularnością w formie ebooków, a także audiobooków. Fani cyklu mogą się również śledzić kolejne sezony serialu, który powstaje na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Dla wielu, którzy chcą sięgnąć po kolejny tym cyklu, jak i tych, którzy przygodę z Chyłką i Zordonem dopiero pragną rozpocząć, problemem jest z pewnością kolejność części. Zatem: jak czytać Chyłkę? Podpowiadamy!

Uwielbia whisky, steki i Hard Rock Cafe. Przeklina, nie owija w bawełnę i nie zamierza się nikomu podporządkowywać. To właśnie Joanna Chyłka. Poznajemy ją, gdy pracuje w warszawskiej kancelarii Żelazny & McVay. Chyłce do pomocy zostaje wówczas przydzielony aplikant Kordian Oryński, zwany przez prawniczkę Zordonem. W kolejnych częściach cyklu Chyłka prowadzi sprawy różnych klientów i rozwiązuje zagadki kryminalne.

Część 1.: ebook Kasacja

Fabuła powieści Kasacja Remigiusza Mroza jest osnuta wokół sprawy mężczyzny, który zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Wyrok wydaje się przesądzony, ponieważ chłopak spędził 10 dni we własnym mieszkaniu, zamknięty z ciałami ofiar. Jak się okazuje, to syn znanego biznesmena, który jest dobrym znajomym jednego z właścicieli kancelarii Żelazny & McVay. Sprawę dostaje zatrudniona tam Joanna Chyłka. Do pomocy zostaje jej przydzielony młody aplikant Kordian Oryński. Chyłka lubi zwyciężać, dlatego nie ustaje w zamiarach odkrycia prawdy dotyczącej swojego klienta i wydarzeń, które miały miejsce w jego mieszkaniu.  

Część 2.: ebook Zaginięcie

Zamożni rodzice zgłaszają zaginięcie trzyletniej córeczki. Dziewczynka zniknęła z ich domku letniskowego, mimo że alarm przez całą noc był włączony i nikt nie otwierał drzwi i okien. Choć śledztwo opiera się jedynie na poszlakach, wina wskazuje na rodziców. Joanna Chyłka i jej aplikant Kordian Oryński podejmują się prowadzenia sprawy. Czy uda im się odkryć prawdę? Tego dowiecie się z ebooka Zaginięcie.

Część 3.: ebook Rewizja

Wydarzenia z poprzedniej części serii Remigiusza Mroza nie skończyły się dla Chyłki dobrze. Prawniczka powraca w trzecim tomie Rewizja i podejmuje się obrony robotnika z Ursynowa, którego żona i córka zginęły tragicznie. Okoliczności ich śmierci pozostają niejasne, dlatego wkrótce robotnik zostaje oskarżony o morderstwo. Z pomocą Chyłki mężczyzna rozpoczyna walkę o uniewinnienie i odkrycie powodów śmierci swoich bliskich.

Część 4.: ebook Immunitet

W czwartej części serii Joanna Chyłka zmaga się z alkoholizmem i upiorami z dzieciństwa. Odzywa się do niej znajomy ze studiów i prosi o pomoc. Okazuje się, że mężczyzna – najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego – zostaje oskarżony o morderstwo. Jego rzekoma ofiara mieszkała w innym mieście i nigdy nie mieli ze sobą żadnego kontaktu, nie znali się. Prokuratora naciska na uchylenie sędziemu immunitetu. Chyłka, mimo własnych problemów, angażuje się w sprawę. Razem z sędzią stara się odkryć prawdę. Może to spisek przeciwko sędziemu? A może jest on winny? O tym przeczytacie w ebooku lub posłuchacie w audiobooku Immunitet.

Część 5.: ebook Inwigilacja

Przed laty, podczas wycieczki do Egiptu, zaginął adoptowany Przemek Lipczyński. Chłopiec miał wówczas 5 lat. Zastępczy rodzice rozpoznają dziś syna w mieszkającym w Warszawie Fahadzie al-Hassanie. Dorosły już mężczyzna twierdzi, że nie ma z nimi nic wspólnego i jest muzułmaninem. Wkrótce okazuje się, że mężczyzna zostaje podejrzany o próbę zorganizowania zamachu terrorystycznego, dlatego zaczynają się nim interesować służby specjalne. Fahad zwraca się do Chyłki z prośbą o pomoc, twierdząc, że jest dyskryminowany i niesłusznie oskarżony. Joanna Chyłka nie do końca ufa swojemu klientowi… Czy faktycznie organizuje on zamach terrorystyczny? Remigiusz Mróz zaskoczy Was po raz kolejny zakończeniem!

Część 6.: ebook Oskarżenie

Przed czterema laty Warszawą wstrząsnęła seria brutalnych zbrodni. Sprawca, dawna legenda „Solidarności”, został schwytany i odsiaduje wyrok w więzieniu. Sąd nie miał wątpliwości co do winy mężczyzny. Niespodziewanie Joanna Chyłka otrzymuje tajemniczy list od żony skazanego. Prawniczka znajduje w środku dowody świadczące o niewinności odsiadującego wyrok mężczyzny. Chyłka nie ma jednak zamiaru pochylać się ponownie nad tą sprawą. Jak się okazuje – do czasu. Gdy niespodziewanie żona skazanego ginie, a DNA ofiary sprzed lat zostaje teraz znalezione w innym miejscu zbrodni, prawniczka angażuje się w sprawę. Nie może jednak pozbyć się wrażenia, że jej aplikant Kordian Oryński ma z tym wszystkim coś wspólnego… Co zrobi Chyłka? Tego dowiecie się z ebooka Oskarżenie.

Część 7.: ebook Testament

Testament Remigiusza Mroza to już siódma część przygód Chyłki! Do bezkompromisowej prawniczki zgłasza się tym razem znany warszawski ginekolog. Okazuje się, że lekarz dowiedział się o otrzymaniu spadku od jednej ze swoich pacjentek. Co jest dziwne, była u niego w gabinecie tylko raz. Kobieta przekazała mu zapuszczoną nieruchomość, która przed laty, po reprywatyzacji stała się jej własnością. Gdy ginekolog jedzie obejrzeć budynek, znajduje w środku zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu. Niebawem lekarz ma już na karku policję i groźbę aresztowania. Chyłka, która była pacjentką ginekologa, waha się, czy przyjąć sprawę. Jest bowiem zaangażowana w obronę kogoś innego. Gdy okazuje się, że ginekolog może pomóc w wypuszczeniu z więzienia osoby, którą Chyłka teraz broni, prawniczka zgadza się mu pomóc. Próbuje odkryć tajemnice z życia spadkodawczyni.

Część 8.: ebook Kontratyp

Ósma część serii z Chyłką z pewnością Was zaskoczy. Tym razem akcja powieści Remigiusza Mroza przenosi się w Himalaje. Podczas wspinaczki na Annapurnę ginie troje polskich himalaistów. Ekipa ratunkowa, próbująca ich odnaleźć, natrafia jedynie na przysypane śniegiem liny – nigdzie nie ma śladu ciał. Po kilku tygodniach członkini wyprawy zostaje znaleziona na nepalsko-tybetańskiej granicy. Pojawia się podejrzenie, że kobieta doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy, by samej utrzymać się przy życiu. Sprawą interesują się polscy śledczy, który natychmiast przewożą himalaistkę do kraju. Chyłka podejmuje się obrony kobiety i próbuje dociec, co tak naprawdę wydarzyło się w drodze na Annapurnę, a także jak w posiadaniu śledczych znalazły się dowódcy obciążające jedyną ocalałą z wyprawy.

Część 9.: ebook Umorzenie

Stan zdrowia Chyłki jest poważny. Mimo tego prawniczka decyduje się bronić Skalskiego, oskarżonego o brutalne zabicie swojej żony i dzieci. Sprawa wydaje się bardzo dziwna: mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich, sąsiedzi nigdy nie słyszeli żadnych awantur dobiegających z mieszkania Skalskich. Aż do nocy, której doszło do morderstwa. Skalski od razu przyznaje się przed Chyłką do popełnienia zbrodni. Ma jednak żelazne alibi – twierdzi, że zostało ono sfabrykowane. Czy Joannie Chyłce uda się rozwikłać zagadkę zbrodni w dziewiątej części serii Remigiusza Mroza? Przekonacie się, sięgając po ebook Umorzenie.

Część 10.: ebook Wyrok

W powieści kryminalnej Wyrok Kordian Oryński ma szansę zabłysnąć albo… zaprzepaścić swoją karierę. Po zdanym egzaminie adwokackim Zordon ma zastąpić Chyłkę w kancelarii Żelazny & McVay. Zostaje zmuszony przez Piotra Langera do obrony siedemnastolatka oskarżonego o zabicie dwóch kolegów z poznańskiej szkoły. Nawet Chyłce sprawa wydaje się beznadziejna. Nastolatek nie ma żadnego alibi, plącze się w zeznaniach, a wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. Sprawa łudząco przypomina modus operandi Sadysty z Mokotowa. Czy w dziesiątej części serii o Chyłce Oryński podoła zadaniu? Czemu Langerowi tak bardzo zależy na obronie chłopaka?

Część 11.: ebook Ekstradycja

Najnowsza część przygód Joanny Chyłki! Tylko… gdzie podziała się uwielbiana przez czytelników prawniczka? Kilka miesięcy temu Chyłka uciekła z kraju. Jest ścigana na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, jednak służby nie mogą znaleźć żadnego tropu. Nawet Kordian Oryński nie ma od niej wieści. Tymczasem Zordon podejmuje się obrony Ukraińca, Witalija Demczenki, który zostaje oskarżony o zastrzelenie trzech osób w restauracji na Powiślu. Mężczyzna dopiero co wybudził się z półtorarocznej śpiączki i nic nie pamięta. Nie odnaleziono narzędzia zbrodni ani nie ustalono motywu zabójstwa. Czy Witalij dopuścił się morderstwa? Jak Zordon ma bronić oskarżonego, skoro ten niczego nie  pamięta? No, może poza tym, że ma dla Kordiana wiadomość od Chyłki…

 

Z pewnością nie możecie doczekać się jedenastego ebooka z serii o Chyłce. Ekstradycja jeszcze przed premierą szturmuje listy bestsellerów, tymczasem wszyscy zainteresowani mają chwilę, by nadrobić zaległości w pozostałych częściach cyklu Remigiusza Mroza lub zacząć z nim przygodę. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik o tym, jak czytać Chyłkę, Wam w tym pomoże.

 

Tekst: Katarzyna Urbaniak-Bil