Facebook - konwersja

Jak czytać i słuchać Lee Childa? Poznaj serię o Jacku Reacherze!

Blog - baner - Jak czytać i słuchać Lee Childa? Poznaj serię o Jacku Reacherze!

Jack Reacher to jeden z tych bohaterów literackich, o których nie sposób nie usłyszeć. Małomówny były wojskowy o niemal nadludzkiej mocy. Wagabunda, który przemierza bezdroża USA, stawiając czoła mrocznym tajemnicom. Sprawiedliwy anioł zemsty. Lepiej być nie może – zwłaszcza, jeśli jesteś fanem thrillerów, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej chwili. Chcesz sięgnąć po ebook lub audiobook Lee Childa? Zobacz, od czego zacząć!

Jack Reacher już na kartach 24 powieści!

Lee Child wydał pierwszą chronologicznie powieść o Jacku Reacherze w 1997 roku. Co ciekawe, choć autor jest Brytyjczykiem, swoje historie osadził w amerykańskiej rzeczywistości. Pomysł na powieści narodził się, gdy pisarz stracił pracę w telewizji. Jak sam mówi w wywiadach, postanowił przelać swoje frustracje i złość na wykreowanego bohatera. Udało się. Historia byłego członka żandarmerii wojskowej, który zostaje wyrzucony z armii i zaczyna przemierzać USA, wymierzając sprawiedliwość, szybko spodobała się czytelnikom.

Dziś seria o Jacku Reacherze jest jedną z najpopularniejszych na świecie – sprzedało się już ponad 100 mln kopii. Nie brakuje również tych, którzy sięgają po ebook lub audiobook kolejnej części tuż po premierze.

Skąd fenomen popularności? Powieści Lee Childa:

  • sprawnie łączą atuty wielu gatunków literackich – od mrocznych kryminałów, przez opowieści o superbohaterach w komiksowym stylu, western, w którym walczą ze sobą dobro i zło, aż po pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller,
  • zachwycają tym, jak są napisane – wciągają błyskotliwe, pełne one-linerów dialogi, brak „dłużyzn” i żywe, soczyste opisy,
  • choć trzymają się dobrze znanego czytelnikom schematu, są unikalne – każda z nich jest historią, którą możesz czytać oddzielnie, nie mając wrażenia powtarzalności.

Jest jeszcze jeden ważny atut tej serii: Jack Reacher nie jest kolejnym „bohaterem ze skazą”, który ma skłonności do autodestrukcji. Choć skrywa mnóstwo tajemnic, bardziej przypomina Jamesa Bonda niż Harry’ego Hole. I właśnie to sprawia, że tak wielu fanów z entuzjazmem sięga po każdy nowy ebook, audiobook czy książkę papierową!

Jak mówi sam Lee Child w wywiadzie: „Praktycznie każda kultura ma swoją mitologię i swoich bohaterów. Zwykle pojawia się tam tajemniczy nieznajomy, pogromca zła, ostatni sprawiedliwy. (…) W istocie desperacko pragniemy, by tacy ludzie istnieli”.

Dotąd w tej serii ukazały się już 24 publikacje - jest więc z czego wybierać! Ale uwaga: istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy sięgniesz po jeden ebook czy audiobook, wciągniesz się bez reszty!

Jack Reacher: w jakiej kolejności czytać lub słuchać?

Za powieści Lee Childa – czy to jako ebook, czy jako audiobook – możesz się zabrać na dwa sposoby.

1.      Zgodnie z kolejnością publikacji

Dzięki temu poznasz historie w takim porządku, w jakim tworzył i wydawał je autor. Musisz jednak pamiętać, że Lee Child gra z chronologią, a w kolejnych historiach odwołuje się do różnych momentów z życia Jacka Reachera. Dlatego składanie wszystkich faktów biograficznych dotyczących protagonisty w jedną całość będzie niczym układanie puzzli. Jeśli chcesz się tak pobawić, punktem wyjścia powinna być dla Ciebie powieść Poziom śmierci, a ostatnimi na liście lektur książki: Nocna runda, Czas przeszły oraz Zgodnie z planem. Kieruj się datą wydania poszczególnych tytułów. Każdy z nich jest dostępny zarówno jako ebook, jak i audiobook.

2.      Zgodnie z chronologią zdarzeń

Jeśli wybierzesz tę drogę, poznasz historię Jacka Reachera krok po kroku – adekwatnie do wydarzeń mających miejsce w uniwersum. Chcąc podążać tą ścieżką, czytaj lub słuchaj w następującej kolejności:

1)   Opowiadania ze zbioru Adres nieznany: Drugi syn, Wielki skwar, Czarna owca oraz Małe wojny
2)   Nieprzyjaciel
3)   Sto milionów dolarów
4)   Opowiadanie: Nowa tożsamość Jamesa Penneya
5)   Ostatnia sprawa
6)  Poziom śmierci
7)  Umrzeć próbując
8)  Wróg bez twarzy
9)  Podejrzany
10)  Echo w płomieniach
11)  Bez pudła
12)  Siła perswazji
13)  Jednym strzałem
14)  Bez litości
15)  Elita zabójców
16)  Nic do stracenia
17)  Opowiadanie: Przychodzi facet do baru…
18)  Jutro możesz zniknąć
19)  61 godzin
20)  Czasami warto umrzeć
21)  Poszukiwany
22)  Opowiadanie: Każdy w końcu mówi
23)  Nigdy nie wracaj
24)  Opowiadanie: To nie ćwiczenia
25)  Sprawa osobista
26)  Zmuś mnie
27)  Opowiadanie: Wigilijne tradycje
28)  Opowiadanie: Adres nieznany
29)  Nocna runda
30)  Czas przeszły
31)  Zgodnie z planem

 

Przed Tobą niezwykła podróż, w którą warto wyruszyć!

 

 

Kategorie: