Facebook - konwersja

Jak zachęcić dzieci do czytania? Poznaj nasze wskazówki!

Blog - baner - Jak zachęcić dzieci do czytania? Poznaj nasze wskazówki!

Czas pandemii pozytywnie wpłynął na czytelnictwo w Polsce. Badania agencji IMAS International wskazują, że 35% Polaków częściej czytało książki niż przed izolacją, a 17% kupiło w 2020 roku więcej książek niż w 2019. Można mieć nadzieję, że pandemia wytworzyła zarówno w dorosłych, jak i w dzieciach stałe nawyki czytelnicze, które z roku na rok będą zataczały coraz większe kręgi. Niemniej wciąż wiele osób trzeba zachęcać do czytania, w tym młodsze pokolenia. Oto wskazówki, dzięki którym w przyszłości dzieci podziękują za rozbudzenie w nich miłości do książek.

Czytanie książek od małego

Podstawowym elementem budowania pozytywnego wzorca czytelniczego u dziecka jest czytanie mu już od najmłodszych lat. To znaczy od kiedy? Tak naprawdę nigdy nie jest za wcześnie. Wielu rodziców, chcąc zapoznawać dziecko z brzmieniem swojego głosu, zaczyna mu czytać jeszcze przed jego narodzinami, co korzystnie wpływa na rozwój maluszka.

Później – gdy maluch przychodzi na świat i zaczyna gaworzyć – i jeszcze później – gdy wypowiada pierwsze słowa i składa zdania – czytanie mu książek to prawdziwy skarb. Podczas lektury pociecha uczy się języka, poprawnej wymowy i tworzenia rozbudowanych zdań. Dodatkowo wzmacnia się więź maleństwa z mamą i tatą, a sama czynność istotnie wpływa na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. Oczywiście czytanie książek od małego to proces, który z czasem przygotowuje i motywuje dziecko do samodzielnego czytania. Dzięki temu rodzice później w mniejszym stopniu głowią się, jak zachęcić pociechę do czytania.

Pisanie dla dziecka

Wiele ciekawych książek, jakie dziś można kupić swoim dzieciom w księgarniach, to nierzadko pozycje autorów, którzy pierwotnie pisali wyłącznie dla swojego malucha. Z czasem jednak historie okazały się tak trafione, że wydawane są z myślą o szerszej grupie czytelników. Literatura pisana z miłości do bliskiej osoby, a szczególnie dziecka, jest jedną z tych najpiękniejszych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by rodzic poświęcił swojej pociesze kilkanaście minut więcej i napisał dla niej osobistą opowieść, którą dziecko tym chętniej przeczyta.

Wspólne wybieranie, kupowanie i czytanie książek

Nawyk regularnego czytania u swojego dziecka można łatwo zbudować dzięki rytuałom. Korzystne jest np. wspólne chodzenie do księgarni. Można zacząć od jednego razu w tygodniu i kupowaniu wówczas jednej książki. Jeśli zarówno maluch, jak i rodzic sięgną po coś dla siebie, pojawi się okazja do przedyskutowania wyborów. Innym ceremoniałem może być czytanie książek w konkretnym dniu, a następnie wymienianie się spostrzeżeniami na temat książkowych bohaterów czy wydarzeń.

Osobne kieszonkowe wyłącznie na książki

Znacznie bardziej komfortowo czyta się książki, które posiada się na własność – nie trzeba ich za kilka dni czy tygodni oddać. Dlatego warto wygospodarować dziecku specjalne kieszonkowe wyłącznie na zakupy w księgarni. Możliwość regularnego kupowania literatury zachęci małego czytelnika do poznawania pozycji z różnych gatunków. W przypadku obawy o to, czy pieniądze rzeczywiście w pełni zostaną wydane na książki, można sprawić dziecku Voucher Virtualo. Obdarowana pociecha będzie mogła wybrać najbardziej odpowiadającą jej formę przekazu – e-booka bądź audiobooka – a nawet nabyć magazyn z interesującej ją dziedziny e-prasy. Z publikacjami można zapoznać się na dowolnym urządzeniu – smartfonie, tablecie, laptopie, czytniku czy odtwarzaczu MP3.

Zachęcanie dziecka do słuchania audiobooków

Zachęcenie do czytania książek najbardziej opornych dzieci i nastolatków może okazać się wyjątkowo trudne. Rozwiązaniem, które w takich sytuacjach może okazać się skuteczne, jest zaoferowanie im książek w formie MP3. Audiobooków mogą słuchać w dowolnym momencie, m.in. podczas jazdy autobusem do szkoły, w czasie podróży autem z rodzicami, a także w trakcie samotnej zabawy czy sprzątania swojego pokoju. Profesjonalni lektorzy, którzy czytają audiobooki dla dzieci, potrafią wykreować swoim głosem niepowtarzalny klimat powieści i wciągnąć młodych czytelników w historię na długi czas, a przy okazji zmienić ich nastawienie do literatury.

Recenzje książek i blogi literackie

Rodzice próbujący zachęcić dziecko stroniące od książek nie muszą od razu przysłowiowo porywać się z motyką na słońce, narzucając mu czytanie całych książek. Można zacząć od krótkich i darmowych opowiadań, których w sieci znajduje się naprawdę wiele. Inny sposób to zaproponowanie czytania recenzji – szczególnie tych książek, które cieszą się ogólnie wysoką oceną w serwisach recenzyjnych. Rozległe opinie innych czytelników czy rówieśników, z którymi dziecko może się utożsamić, może stać się bodźcem do sięgnięcia po konkretną lekturę.

Poza tym młodzi czytelnicy na początku mogą czuć się nieco zagubieni, patrząc na obszerną ofertę książek – zarówno w księgarniach internetowych, jak i stacjonarnych. W związku z tym warto polecić im wydawnicze i literackie blogi typu Virtualo. Przeczytają na nich o interesujących ich gatunkach i odnajdą godne uwagi pozycje. Zwolennicy audiobooków dowiedzą się też m.in., którzy lektorzy najlepiej czytają książki.

Wspólne wyjazdy na targi książek, spotkania z autorami

Jeszcze innym sposobem na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i zachęcanie ich do czytania jest organizowanie wspólnych wyjazdów na targi książek i branie udziału w spotkaniach z autorami. Na targach gromadzą się setki wydawnictw, hurtowni i instytucji kultury. Jak sama nazwa wskazuje, można na nich nabyć książki (ale również rozmaite akcesoria czytelnicze).

Jednak w targach nie o samo kupowanie chodzi. Uczestniczenie w tych wydarzeniach, trwających zwykle kilka dni, to przede wszystkim świetna zabawa – poza stoiskami z literaturą organizowane są różne warsztaty, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Nastolatkowie mogą wziąć udział w wartościowych i ciekawych panelach dyskusyjnych oraz poznać nowych ludzi o podobnych pasjach. Poza tym to również okazja, by na własne oczy zobaczyć autora popularnych czy ulubionych powieści i otrzymać od niego autograf, a także zamienić z nim kilka słów.

Sposobów na zachęcenie małego dziecka oraz nastolatka do czytania książek jest naprawdę wiele. Podaliśmy metody dla zarówno bardziej, jak i mniej opornych młodych czytelników. Daliśmy wskazówki, co robić, by w przyszłości nie okazało się, że dziecko nie chce czytać. Każda praktyka wymaga jednak poświęcenia czasu, a także zrozumienia. Promowanie wśród maluchów czytelnictwa jest zdecydowanie warte zaangażowania, gdyż przynosi same korzyści.

 

People photo created by lookstudio - www.freepik.com

Kategorie: