Facebook - konwersja
Kim jest Elena Ferrante?
Blog - baner - Kim jest Elena Ferrante?

Autorka, która swoim cyklem neapolitańskim zdobyła serca czytelników na całym świecie. Dziś, na podstawie serii o Elenie i Lili, HBO kręci kolejne sezony serialu. Osadzona w Neapolu i pełna tamtejszego temperamentu historia sprawiła, że Elenę Ferrante zaliczono do grona najlepszych pisarzy współczesnych. Jednak kim jest Elena Ferrante? Przeczytaj cały artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Odpowiedzi na to pytanie szukają nie tylko Włosi, zaciekawieni fenomenem postaci kryjącej się pod tym pseudonimem, lecz także krytycy, badacze literatury, dziennikarze i osoby z branży wydawniczej z całego świata. Badano styl autorki, język, znajomość miasta, a nawet… finanse! Osoba kryjąca się pod pseudonimem Eleny Ferrante ponoć nie utrzymuje kontaktów osobistych z wydawnictwem – komunikuje się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nie odbywa również spotkań autorskich, nie udziela wywiadów, nie pojawia się na targach książki.

Wokół postaci Eleny Ferrante narosło wiele przypuszczeń i – zapewne – mitów: to kobieta czy mężczyzna? Pochodzi z Neapolu? Jej alter ego jest Elena Greco z Genialnej przyjaciółki? Te i inne pytania dotyczące prawdziwej tożsamości Eleny Ferrante zdają się pozostawać bez odpowiedzi – nawet internet milczy w tej kwestii. Postanowiliśmy poszukać informacji na ten temat u źródła, czyli we włoskim środowisku literackim. Zapytaliśmy pisarkę Rosellę Postorino, autorkę książki Przy stole z Hitlerem, co mówi się o tożsamości Ferrante w wydawniczych kuluarach. Oto efekty naszego małego śledztwa.

Kim jest Elena Ferrante? Kto kryje się pod tym pseudonimem? Co mówi się o jej tożsamości we Włoszech i wśród włoskich literatów?

Tak naprawdę nie wiadomo. Pewien dziennikarz przeprowadził badanie, które oparł na danych bankowych. Jest we Włoszech taka postać, jak Anita Raja, tłumaczka i żona ważnego włoskiego pisarza – Domenica Starnone. Po wydaniu jednej z powieści Ferrante, duża suma pieniędzy znalazła się na koncie Anity Rai.

Nie wiem, na ile to jest legalne, że ten dziennikarz wszedł w posiadanie informacji finansowych i je opublikował. Dla niego był to niepodważalny dowód na to, że chodzi o Anitę Raję. Ja z kolei myślę trochę inaczej. Może było tak, że Anita Raja, razem z mężem, Domenikiem Starnone, stworzyli Elenę Ferrante. Sądzę tak z dwóch powodów: po pierwsze, niektórzy mówią, że powieści Ferrante napisał Domenico Starnone. Ja z kolei widzę tu bardzo silny, kobiecy punkt widzenia. Nie wydaje mi się, żeby mężczyzna sam był w stanie stworzyć tak głęboko opracowaną postać kobiecą.

Też tak myślę.

Po drugie, w książkach Domenica Starnone można znaleźć takie sytuacje czy historie rodzinne, które przypominają te przedstawione w Genialnej przyjaciółce. Na przykład świat różnych rodzin i historie, które przeplatają się w tle. Postacie, które przechodzą awans społeczny, jak było to u Ferrante. Według mnie Anita Raja i Domenico Starnone razem napisali książki wydane pod pseudonimem Elena Ferrante. Albo on jej wszystko opowiedział, a ona to opisała (śmiech).

 

Wszystko wskazuje na to, że za Eleną Ferrante stoi duet Raja i Starnone. Czy postać używająca tego pseudonimu kiedykolwiek się oficjalnie ujawni – tego nie wiadomo. Jest za to pewne, że powieści Eleny Ferrante to dobra proza, barwne postaci i ważkie problemy. Wszystkich fanów autorki ucieszy z pewnością zapowiedziana na koniec lutego 2020 r. nowa powieść Czas porzucenia. Jeśli jednak jeszcze nie czytaliście żadnej z książek Ferrante, polecamy wam sięgnąć po ebook lub audiobook, zaczynając od 1. części cyklu neapolitańskiego, czyli od Genialnej przyjaciółki. A poniżej drobna ściągawka.

Jak czytać cykl neapolitański Eleny Ferrante, czyli co po Genialnej przyjaciółce:

  1. Genialna przyjaciółka
  2. Historia nowego nazwiska
  3. Historia ucieczki
  4. Historia zaginionej dziewczynki