Facebook - konwersja
Lodowi wojownicy. 5 biografii zdobywców górskich szczytów
Blog - baner - Lodowi wojownicy. 5 biografii zdobywców górskich szczytów

16 stycznia 2021 roku przeszedł do historii. Ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik uległ grupie Nepalczyków. O godzinie 17:00 (13:00 czasu polskiego) nepalski zespół postawił nogę na szczycie K2 – górze, której zimowe zdobywanie rozpoczęli Polacy 30 lat temu. Z okazji tego niezwykłego wyczynu przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek o zdobywcach najwyższych gór świata.

Okładka książki KukuczkaKukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Drugi człowiek na świecie i pierwszy Polak, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się «wielki»? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

Okładka książki KurtykaKurtyka. Sztuka wolności

Bernadette McDonald to ceniona na całym świecie autorka książek o tematyce górskiej. Zdołała namówić do pracy nad biografią wybitnego polskiego himalaistę, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Tak powstała książka, która odbiła się szerokim echem – została nagrodzona w prestiżowym międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii Non Fiction oraz National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii Historia/Biografia. Ta pozycja spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy marzą o górskich krajobrazach i pragną dotknąć nieba.

Okładka książki Krzysztof WielickiKrzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Kolejna wyjątkowa biografia polskiego himalaisty autorstwa duetu Kortko i Pietraszewski. Krzysztof Wielicki to legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki. Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się również na Kanczendzongę (w 1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Jeden z lodowych wojowników, jak zaczęto nazywać Polaków zdobywających najwyższe szczyty zimą. „Mam szczęście, bo ciągle żyję” – tak mówi Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu.

Okładka książki Przeżyć. Moja tragedia na Nanga ParbatPrzeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Tą tragedią żyła cała Polska. W 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Élisabeth Revol zdobyli zimą szczyt Nanga Parbat. Jednakże niedługo cieszyli się tym niezwykłym osiągnięciem. W drodze powrotnej Mackiewicza dopadła choroba wysokościowa. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m poniżej szczytu, gdzie został na zawsze. „Jest mi zimno, chcę odpocząć” – miał powiedzieć w ostatnich słowach, które w intymnym wyznaniu na łamach tej książki wspomina Francuzka.

Opowieść Revol to również historia chyba najbardziej brawurowej akcji ratowniczej w historii himalaizmu. Uczestniczący w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 – Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala ­– w rekordowym tempie wspięli się na Nangę, by uratować swoich kolegów. To dzięki nim właśnie Revol przeżyła.

Okładka książki Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięcznikiErhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki

Szwajcarski himalaista Erhard Loretan, wspinaczkowy partner Wojtka Kurtyki, został legendą, na długo zanim sięgnął po Koronę Himalajów i Karakorum. Jako jeden z pierwszych zaadaptował do warunków himalajskich styl alpejski, w którym mała grupa wspinaczy do minimum ogranicza sprzęt i czas potrzebny do zdobycia szczytu oraz nie korzysta z tlenu. Takie podejście do wspinania zaowocowało również rekordami prędkości. Loretan w 1986 roku wszedł na 38 szczytów w ciągu 19 dni, a kilka lat później zdobył 13 północnych ścian Alp Berneńskich w 13 dni! Mimo tak niezwykłych osiągnięć pozostał skromnym człowiekiem, który przyznawał, że jego celem nie jest rywalizacja z innymi wspinaczami.

 

 

Zdjęcie otwierające: Tree photo created by wirestock - www.freepik.com

Kategorie: