-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Nagroda Conrada zwieńczeniem krakowskiego Festiwalu
Ostatniego dnia Festiwalu Conrada zostanie wręczona po raz pierwszy Nagroda Conrada. Nagroda Conrada jest brakującym ogniwem na mapie polskich laurów literackich. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, którzy chcą pracować nad swoimi kolejnymi dziełami.
Co roku w Polsce ukazuje się kilkadziesiąt debiutów literackich. Taka ilość jest przytłaczająca nawet dla osób profesjonalnie związanych z rynkiem książki. Jednakże to zaledwie garstka spośród setek propozycji, które codziennie spływają do wydawnictw. Jak trudno jest w Polsce zadebiutować, dobrze pokazuje właśnie ta rażąca dysproporcja: niewielu autorkom i autorom udaje się przebić przez skomplikowany proces edytorski i opublikować swoją pierwszą książkę. Co się dzieje potem? Niestety niewiele.
Idea Nagrody Conrada ma temu przeciwdziałać. To nowe wyróżnienie literackie posiada szczególne znaczenie, gdyż przeznaczone jest wyłącznie dla debiutantów. Wszystkie istniejące konkursy literackie dopuszczają do udziału także autorów debiutujących, w praktyce jednak ci ostatni są odsiewani najpóźniej na etapie nominacji, często właśnie dlatego, że nie posiadają jeszcze mocnej pozycji.
PRZECZYTAJ EBOOKI NOMINOWANYCH AUTORÓW:
- Marcin Cichy ebook "Zawsze jest dzisiaj"
- Michał R. Wiśniewski ebook "Jetlag"
- Liliana Hermetz "Alicyjka"
- Robert Pucek ebook "Pająki Pana Roberta"
- Aleksandra Zielińska ebook "Przypadek Alicji"
- Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad swoimi kolejnymi dziełami.
- Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co rok podczas Festiwalu Conrada.
- Wyróżnienie ma być wsparciem tak dla początkujących pisarzy, jak i dla wydawców (zachętą do podejmowania ryzyka wydawniczego).
- Nagroda Conrada jest brakującym ogniwem na mapie polskich laurów literackich. W ten sposób miasto realizuje cele strategiczne wynikające z tytułu Miasta Literatury UNESCO, który został przyznany Krakowowi w 2013 roku.
- Fundator i organizator nagrody: Miasto Kraków; partnerzy: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe.
KAPITUŁA NAGRODY:
Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel
Internetowe głosowanie na zwycięzcę Nagrody Conrada rozpoczęło się 13 października.
źródło: materiały organizatora
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!