Facebook - konwersja
O epidemiach i szczepionkach. 4 książki na czas pandemii
Blog - baner - O epidemiach i szczepionkach. 4 książki na czas pandemii

Rok 2020 pozostanie w naszych głowach rokiem pandemii – izolacji, dystansu i ograniczeń. Słowami, które nieustannie przewijały się w mediach i naszych rozmowach były lockdown, kwarantanna i obostrzenia. Jaki będzie rok 2021? Czy pandemia nadal będzie się rozwijać? Czy szczepionka to nasza nadzieja na powstrzymanie wirusa? Oto książki, dzięki którym dowiedzie się więcej na temat wirusów, pandemii i szczepionek.

Okładka książki Wojna o szczepionkiWojna o szczepionki

W 1998 roku w czasopiśmie naukowym „The Lancet” ukazał się artykuł doktora Andrew Wakefielda, w którym szczepienia zostały powiązane z występowaniem autyzmu. To rozgrzało dyskusję na temat szkodliwości szczepień, pojawiły się ruchy antyszczepionkowe, a rodzice nie chcieli szczepić swoje dzieci. Okazało się jednak, że badania Wakefielda zostały sfałszowane, a on sam otrzymał ponad 400 tysięcy dolarów za napisanie swojego artykułu krytykującego szczepienia. Mleko jednak się rozlało.

Wojna o szczepionki to przełomowy reportaż dziennikarza śledczego „The Sunday Times”. Autor udowodnił w nim Wakefieldowi fałszowanie badań medycznych i działanie na szkodę pacjentów. Niczym medyczny detektyw Deer wyciąga na światło dzienne manipulacje i wątpliwe powiązania Wakefielda, doktora bez pacjentów – ale za to z rzeszą zwolenników, którzy nadal widzą w nim bohatera, który podjął nierówną walkę z koncernami farmaceutycznymi. Po czyjej stronie jest prawda?

Okładka książki Wirus. Jak przewidziano pandemięWirus. Jak przewidziano pandemię

Czy można było przewidzieć wybuch pandemii koronawirusa? Czy epidemia na skalę grypy hiszpanki była tylko kwestią czasu? Okazuje się, że tak. Trzy lata temu jeden z najlepszych epidemiologów na świecie, Michael Osterholm, przewidział pandemię koronawirusa. Co więcej, powiedział, jak jej uniknąć i jak się na nią przygotować. Jednak nikt nie chciał go słuchać.

Twórcy tej książki nie chcieli mieć racji, nie chcieli, żeby ich czarny scenariusz się spełnił. Niestety, pandemia, przewidziana przez nich trzy lata wcześniej, wybuchła. Świat miał trzy lata, by się przygotować, epidemia nie powinna być zaskoczeniem. Jak napisał Kai Bird, zdobywca Nagrody Pulitzera: „Osterholm i Olshaker udowadniają, że Matka Natura jest największym bioterrorystą na Ziemi”.

Okładka książki Oddział zakaźny. Historie bez cenzuryOddział zakaźny. Historie bez cenzury

Niektórzy ich oklaskują, nazywają bohaterami i przygotowują dla nich gorące posiłki. Inni wypraszają ze sklepów i boją się mieszkać obok nich. To pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe, wszyscy ci, którzy stoją na froncie walki z koronawirusem. Na ich barkach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i życie Polaków, odpowiedzialność, jaka chyba nie ciążyła nigdy dotąd.

W książce Agnieszki Sztyler-Turovsky, finalistki konkursu „Grand Press” dla twórców reportaży, znajdziemy szczere komentarze dotyczące decyzji ministra zdrowia, ludzkie dramaty, ale też momenty wzruszeń i nieoczekiwany – czasem czarny – humor. Z tą książką przekroczymy drzwi oddziału zakaźnego, gdzie dostęp mają jedynie lekarze i ciężko chorzy pacjenci.

Okładka książki Grypa. Sto lat walkiGrypa. Sto lat walki

Jeremy Brown uczynił bohaterką swojej książki grypę. Grypa wydaje się niegroźną chorobą, ot, niewielką dolegliwość, z którą każdy z nas zmaga się niemal każdego roku. Jednakże grypa w samych Stanach Zjednoczonych zabija rok rocznie ponad trzydzieści tysięcy osób. Jest niezwykle zaraźliwa i posiada zdolność do mutacji, dlatego powinniśmy traktować ją jako realne zagrożenie. Tym bardziej, że to właśnie pandemia grypy w 1918 roku zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi.

Autor, amerykański lekarz i dziennikarz, interesująco opisuje odkrycie i wskrzeszenie wirusa pochodzącego z zamrożonych ciał ofiar epidemii 1918 roku. Omawia kontrowersje związane ze szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, takimi jak Tamiflu, oraz komentuje rolę władz w przygotowaniach do wybuchu pandemii.

 

ilustracja otwierająca: Medical photo created by kjpargeter - www.freepik.com

Kategorie: