Facebook - konwersja

Przeczytaj, zanim obejrzysz. Serialowe i filmowe nowości

Blog - baner - Przeczytaj, zanim obejrzysz. Serialowe i filmowe nowości

W najbliższym czasie czeka nas mnóstwo filmów i seriali na podstawie książek. Jednak zanim zasiądziecie wygodnie przed telewizorem i pochłoniecie odcinek za odcinkiem, zachęcamy do przeczytania książkowego pierwowzoru. Jakie książki zostały lub zostaną zekranizowane w najbliższym czasie? Zobaczcie nasze zestawienie.

Okładka książki RysaRysa

Książki Igora Brejdyganta to gotowy materiał na film. Dostrzegło to TVN, realizując serial na podstawie powieści „Szadź. W styczniu 2021 roku natomiast fani pisarza i seriali kryminalnych będą mogli obejrzeć również przeniesioną na mały ekran „Rysę”.„Rysa” to historia policjantki po przejściach, Moniki, która pracuje nad sprawą serii morderstw dokonanych w Warszawie. W toku śledztwa okazuje się, że wszystkie tropy prowadzą… do niej samej. Czy to Monika jest odpowiedzialna za te morderstwa? Dlaczego policjantka nie pamięta nic z tego, co się zdarzyło w dniach popełnienia zbrodni? „Czy naprawdę chcesz wiedzieć, co stało się przed laty? Na pewno pragniesz zrozumieć, co dzieje się wokół ciebie teraz, Moniko?”

Okładka książki Firefly LaneFirefly Lane

Kristin Hannah zyskała serca czytelników na całym świecie niesamowitym „Słowikiem”. W tym roku powraca, by zachwycić rzesze fanów nie tylko książkowo, ale i filmowo. Bowiem na platformie Netflix znajdziecie zekranizowaną jej najnowszą powieść „Firely Lane”.

„Firefly Lane” to przejmująca, cierpka opowieść o dwóch kobietach i przyjaźni, która stanowiła oś ich życia. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.

Okładka książki My, dzieci z dworca ZooMy, dzieci z dworca Zoo

Szokująca, trudna, kontrowersyjna. „My, dzieci z dworca Zoo” wstrząsa od momentu swojej premiery w latach 70. Po tę opowieść o nastoletnich narkomanach z Berlina Zachodniego sięga Amazon, który planuje na wiosnę tego roku ośmioodcinkową, serialową adaptację powieści Christiane V. Felscherinow. Christiane F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem. Historia Christiany F. więcej mówi o sytuacji części młodzieży niż najbardziej nawet starannie udokumentowany raport.

Serial biograficzny o Agnieszce Osieckiej

TVP w trzynastoodcinkowym serialu postanowił przedstawić historię Agnieszki Osieckiej, poetki, pisarki, autorki tekstów piosenek. Chyba nie ma w naszym kraju osoby, która nie kojarzyłaby śpiewanych przez Marylę Rodowicz „Małgośki”, „Wariatka tańczy” i „Sing sing”, wykonywanej przez Czerwone Gitary „Nie spoczniemy” czy „Uciekaj moje serce”, motywu z serialu Jan Serce w wykonaniu Seweryna Krajewskiego.

Jeśli chcielibyście lepiej poznać bohaterkę serialu, polecamy „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” autorstwa Zofii Turowskiej oraz „Osiecka. Tego o mnie nie wiecieBeaty Biały.

Okładka książki Druga SzansaDruga Szansa

Fani Katarzyny Bereniki Miszczuk doczekali się – powstanie serial na podstawie powieści ich ulubionej autorki. Netflix ogłosił w listopadzie ubiegłego roku, że kończy prace nad serialem oryginalnym opartym o „Drugą szansę”. Produkcja będzie nosiła tytuł „Otwórz oczy”. „Druga szansa” to opowieść o Julii, która pewnego dnia budzi się w tajemniczym szpitalu – nie poznaje swojego odbicia w lustrze, nic nie pamięta. Z czasem dziewczyna dowiaduje się, że jej cała rodzina zginęła w pożarze i tylko jej udało się przeżyć. Wynikiem traumatycznych wydarzeń jest całkowita utrata pamięci.

Nazwa ośrodka, w którym przebywa Julia, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą… Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dokoła? Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?

Okładka książki Od nowaOd nowa

Grace jest znaną psychoterapeutką – mistrzynią w przewidywaniu obrotu spraw, żoną szanowanego onkologa dziecięcego i matką nastolatka w elitarnej nowojorskiej szkole. Wkrótce ma wydać pierwszą książkę, w której udziela porad kobietom, jak to pierwsze wrażenie połączone z intuicją jest kluczowe w doborze partnera. Nieoczekiwanie idylliczny świat kobiety legnie w gruzach. Mąż znika bez wieści, a nowa znajoma zostaje zamordowana. Co gorsza sprawy zyskują wymiar publiczny. Przerażona Grace odkrywa, że jej dotychczasowe życie było czystą iluzją i kłamstwem.

To fabuła powieści „Od nowa” Jean Hanff Korelitz, której adaptację serialową znajdziecie na platformie HBO. W serialu występują m.in. Nicole Kidman, Hugh Grant i Donald Sutherland.

Okładka książki RebekaRebeka

Tę powieść za swoją największą inspirację uznawali Stephen King i Alfred Hitchcock. Dwa lata po swojej premierze, w 1940 roku „Rebeka” autorstwa Daphne Du Maurier doczekała się pierwszej ekranizacji, której podjął się właśnie Hitchcock. Film został nagrodzony Oskarem. Czy realizacja Netflixa zbliżyła się do dzieła mistrza? Ekranizacja z Lily James, Armiem Hammerem i Kristin Scott Thomas dostępna jest od października 2020 roku właśnie na platformie Netflix.

Książka opowiada historię pani de Winter, która zostaje sama w ogromnej rezydencji swego męża, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki. Rebeka zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley…

Maurice Leblanc i jego Arsene Lupin

Netflix postanowił wskrzesić postać Arsena Lupina, złodzieja dżentelmena z powieści Maurice'a Leblanca. Serial Netflixa, którego pierwszy sezon miał premierę na początku stycznia, przenosi zakurzonego już nieco bohatera do czasów współczesnych, dając mu nowe życie w osobie Assane Diopa. Kiedy Assane Diop był nastolatkiem, jego życiem wstrząsnęła śmierć ojca, oskarżonego o przestępstwo, którego nie popełnił. 25 lat później Assane pomści go, inspirując się opowiadaniami „Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz".

Serial zbiera bardzo dobre recenzje, lecz nie należy zapominać o literackim pierwowzorze, niezwykłej osobowości, obecnie już nieco zapomnianej, ale swojego czasu stanowiącej doskonałą przeciwwagę dla najpopularniejszego książkowego detektywa, Sherlocka Holmesa. Przed obejrzeniem „Lupina" zachęcamy do sięgnięcia po powieściowe przygody tego wybitnego złodzieja.

 

ilustracja otwierająca: Background photo created by freepik - www.freepik.com

Kategorie: