Facebook - konwersja

Recenzenci przejmują blog Virtualo. 8 audiobooków dla dzieci z mądrym przesłaniem

Blog - baner - Recenzenci przejmują blog Virtualo. 8 audiobooków dla dzieci z mądrym przesłaniem

Lubię książki, w których dużo się dzieje, a dziecięca wyobraźnia może poszybować daleko. Czasem są to bajki i baśnie, w których często przesłanie dotyczy bardzo uniwersalnych wartości, np. odwagi czy wytrwałości, lub zachęca do myślenia poza schematami. Bywa, że wyobraźnia wędruje ścieżkami historii i poznajemy życiorysy ważnych, inspirujących ludzi. Audiobooki biograficzne dla dzieci są też często po prostu cudowną lekcją historii. O życiu i emocjach można także opowiadać zmyślone, śmieszne historie. One także potrafią wciągnąć i skłonić do refleksji na ważne tematy.

Lilana

Lilana to niezwykła powieść dla nastolatków. Zaczyna się łagodnie, pięknie, sielsko wręcz. I to dosłownie „sielsko”, ponieważ czteroosobowa rodzina przypadkiem trafia do tytułowej miejscowości i osiedla się w szklanym domu na wsi.

Ta wieś jest cudowna, przyroda kojąco wpływa na nerwy rodziny i na początku nic nie zapowiada emocji, które z każdą stroną książki stają się bardziej mroczne.

Życie w szklanym domu jest przyjemne, ale nie rozwiązuje problemów dorosłych: smutek, problemy emocjonalne mamy, nałóg ojca. Za to potęguje niepokój nastolatki, co sprawia, że w jej życiu pojawia się tajemniczy cień.

Nie do końca wiadomo, co tu jest prawdą, a co dzieje się na niby. Trochę wszystko jest prawdą i jednocześnie wszystko jest na niby. Być może to jest właśnie klucz do zaciekawienia czytelnika – chęć dowiedzenia się, jak to jest naprawdę i jak to się skończy. Czy Natalia powie rodzicom o cieniu? Co się dzieje w jej sercu? Co się dzieje w głowie nastolatków znajdujących się w kryzysowej sytuacji? Jeszcze nie dorośli, a już nie dzieci. Potrzebują pomocy, choć nie zawsze potrafią o nią poprosić.

 

Autorka: Małgorzata Strękowska-Zaremba

Czyta: Kaja Walden

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka dla nastolatków.

Pan Taro w Krainie Uśpionych Talentów 

Historia ucznia i mistrza, w baśniowej odsłonie. Poznajemy w niej chłopca, którego rodzice zmuszają do nauki gry na skrzypcach. Chciałby zaspokoić ich ambicje i pragnie odkryć swój talent, ale mimo zapału i szczerych chęci, nie potrafi pięknie grać.

Z pomocą przychodzi jego mistrz, Pan Taro, który wyrusza w podróż śladami sławnych muzyków, żeby znaleźć talent chłopca. Pan Taro pisze listy z podróży, opowiadając o dziwnych spotkaniach, lekcjach, które przerobił, ludziach (i nie tylko ludziach), których poznał, aż w końcu dociera do Krainy Śpiących Talentów, w której mieszka Ospalec. Skrzywdzony kiedyś stwór, z własną smutną, choć ostatecznie piękną, historią.

A chłopiec cierpliwie czeka na powrót mistrza i ćwiczy.

W tej książce jest wiele spraw opowiedzianych między wierszami. Jest postać wspierającego nauczyciela, jest wiara w ucznia, jest też ostrzeżenie dla dorosłych – uważajcie na słowa, czasem jedno zdanie może zdusić w zarodku rodzący się talent. I uśpić na wiele lat... lub na zawsze.

 

Autorki: Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezeowska

Czyta: Przemysław Bluszcz

Wydawnictwo BIS

Książka dla 6-9 latków.

Historyjki dla małych uszu

Propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Książka podzielona na krótkie rozdziały, z których każdy podejmuje ważny (z punktu widzenia przedszkolaka) temat np. nieśmiałość, brak wiary w siebie, samodzielność, egoizm, przyjaźń.

Poznamy tu kotka, któremu się wydaje, że ktoś obcy, inny, nieznajomy musi być zły. Motyla, który odkrywa, że do wygranej w konkursie tanecznym bardziej potrzebne są codzienne ćwiczenia, niż szczęście czy zdanie się na los. Jest też przygoda, w której zwierzęta muszą współpracować, by pozbyć się problemu. Dowiadują się, że w pojedynkę trudniej rozwiązać problem, niż przy wsparciu wielu pomocnych rąk. Każda historia to osobny pomysł na wyjaśnienie dziecku, czym jest wiara w siebie, współpraca, cierpliwość – abstrakcyjne pojęcia przełożone na konkretne, zrozumiałe dla dzieci przykłady.

 

Autorka: Joanna Wachowiak

Czyta: Elżbieta Pejko

Wydawnictwo BIS

Książka dla 3-6 latków.

Ziuk

Fantastyczna książka o Józefie Piłsudskim, którego poznajemy jako małego Ziuka. W dodatku to wzruszająca lekcja historii. Poznajemy też całą rodzinę małego Józefa, od jego narodzin, aż do dorosłości. Ziuk miał fantastyczne rodzeństwo, wspierających rodziców, wychowywał się w patriotycznym domu, gdzie wszyscy się szanowali.

Cudownie pokazana jest tu postać mamy, dla której edukacja dzieci była ważnym elementem wychowania, również (może zwłaszcza) edukacja patriotyczna. Rodziny Ziuka nie ominęły trudne chwile, stawiali czoło zawirowaniom historii oraz prywatnym smutkom i radościom. Zawsze trzymali się razem, co sprawiło, że Józef Piłsudski wyrósł na dorosłego, o którym dzisiaj piszemy książki. Dom rodzinny jest początkiem takich historii.

 

Autorka: Anna Czerwińska-Rydel

Czyta: Leszek Filipowicz

Wydawnictwo Literatura

Książka dla 6-9 latków.

Baśń o dębowym sercu

Propozycja baśni z pięknym przesłaniem o odwadze i poświęceniu dla społeczności. Poznajemy w niej mieszkańców wioski, która kiedyś był szczęśliwym miejscem, otoczonym opieką przez wspaniały dąb. Jednak zdarzyło się coś, co sprawiło, że w wiosce zapanowała susza, a dąb z mądrego opiekuna stał się zgorzkniałym, groźnym drzewem.

Oczywiście jest w tę sytuację wmieszany czar, a także zły czarownik i magia, która czasem zatruwa serca i niszczy dobre emocje. Jest też mały bohater, odważny chłopiec z wioski, który postanawia uratować mieszkańców, kiedy sytuacja wydaje się beznadziejna.

Z tej bajki dzieci dowiedzą się, że złe słowa, gniew czy lęk sprawiają, że odcinamy się do świata. Szczera rozmowa o trudach i smutkach może przynieść więcej dobrego niż wszystkie czary świata.

 

Autor: Artur Jasiński

Czyta: Albert Osik

Książka dla 4-6 latków.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek cz. 2

Oklaskiwana na świecie seria, dzięki której poznajemy życiorysy ważnych postaci. Ważnych dla świata, znanych z historii i czasów bardziej współczesnych. To opowieści ludzi, dla których życie napisało ciekawy scenariusz, ale też osób, które same często brały los w swoje ręce.

Tak właśnie bywa, że czasem przypadek w połączeniu z odwagą, wrażliwością, koniecznością i myśleniem poza schematami, sprawiają, że rodzą się twórcy, przywódcy, artyści, inspirujące postacie, za których wizją podąża świat. Nie zawsze za ich życia, jednak z tej lektury płynie ważne dla dzieci przesłanie: warto się starać, dla innych, dla siebie i dla świata.

 

Autorki: Elena Favilli, Francesca Cavallo

Czyta: Maja Ostaszewska

Wydawnictwo Sonia Draga

Książka dla 8-12 latków. 

Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych

Kto lubi Artura Andrusa i jego specyficzne poczucie humoru, z pewnością będzie miał frajdę ze słuchania tych bajek, mam też na myśli dorosłych. Autor, który zresztą jest tu lektorem (hura!), dostaje list od Zielonego Kapturka, z prośbą (a właściwie żądaniem) wymyślenia nowych bajek, bo te stare znudziły się wszystkim – i dzieciom i postaciom w nich występującym.

Świetny pomysł na zabawę klasyczną formą, czyli baśniami z całego świata. Autor inspiruje się tym, co znane, ale ubiera w zupełnie inną historię, w której też jest morał, też jest przesłanie, ale jest też pewność, że z klasyką nie ma to wiele wspólnego.

Autor: Artur Andrus

Czyta: Artur Andrus

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka dla 6-8 latków.

Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza

Opowieści Astrid Lindgren są zawsze świetną propozycją do czytania i słuchania. Prosty język i dziecięce spojrzenie na świat, tu również je mamy. Madika jest starszą siostrą Lisabeth. Wychowują się w ciepłym, spokojnym domu na wsi, gdzie dorośli mają wiele obowiązków, ale też wspaniale opiekują się dziećmi. Jednak dzieci nie zawsze chcą być „zaopiekowane”, zwłaszcza Madika, której co chwile wpadają do głowy ciekawe pomysły. To znaczy, kiedy wpadają, wydają się ciekawe, czasem jednak przy wcieleniu ich w życie, dziewczynka sprowadza na siebie kłopoty.

Każdy rozdział to kolejny pomysł, ale też spójna opowieść o beztroskim dzieciństwie na wsi, w czasach, kiedy nie było nowoczesnych technologii i co ciekawe... nudy też nie było.

Autorka: Astrid Lindgren

Czyta: Waldemar Barwiński

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książka dla 4-7 latków.

 

 

Anna Jankowska - pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców. Tworzę dwa blogi i dwa podcasty: Tylko dla Mam, gdzie rozmawiamy na tematy wychowawcze oraz Aktywne Czytanie, gdzie opowiadam o pięknych i mądrych książkach dla dzieci. 

Kategorie: