Recenzenci przejmują blog Virtualo. 5 książek, które zmienią Twoje spojrzenie na świat (i siebie samego)

Mówi się, że książki świata nie zmienią. W dosłownym znaczeniu tak jest. Do zmiany potrzeba czynów, wspólnego działania, czasu, właściwych okoliczności. Ale gdzieś ta zmiana się musi przecież zacząć. Lubię myśleć, że tym początkiem są właśnie przeczytane książki. To one otwierają nam oczy, uczą, rozszerzają horyzonty, pozwalają na wejście do czyjejś głowy i spojrzenie oczami kogoś innego na świat. Wystarczy mieć otwartą głowę. Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować 5 książek, które zmienią Wasze spojrzenie na otaczający was świat, a może też i na samych siebie.

Inne spojrzenie na historię

Lubimy myśleć, że jesteśmy panami i władcami tej planety, że jesteśmy najinteligentniejszym gatunkiem, że nasze dzieje to pasmo spektakularnych sukcesów. Coś w tym jest, nie można nam odmówić inteligencji, umiejętności rozwoju… Ale po przeczytaniu tej książki stanie się jasne, że każdy rozwój to proces, który ma swoje gorsze momenty. Że każdy sukces poprzedza kilka porażek, a inteligencja naszego gatunku czasami potrafi znikać, jakby nigdy nie istniała. To w pewien sposób przerażająca książka, która spowoduje zadanie sobie pytania - Jakim cudem w ogóle ludzkość dotrwała do XXI wieku? Ludzie. Krótka historia jak spieprzyliśmy wszystko uświadomi przede wszystkim potrzebę uczenia się na własnych błędach. A w dzisiejszych czasach jest to nam bardzo potrzebne.

Inne spojrzenie na ludzi

Yuval Noah Harari to historyk, autor trzech wspaniałych książek, które powinien przeczytać każdy. W Sapiens. Od zwierząt do bogów Harari opowiada historię gatunku ludzkiego, od mieszkania w jaskiniach po podróże w kosmos. Pokazuje, jak taki rozwój był możliwy i dlaczego to ludzie, a nie inne zwierzęta, rządzą Ziemią. Jego spostrzeżenia i wnioski są rewelacyjne - mocne i trafne, ale przede wszystkim też proste, takie, które zapadają od razu w pamięć i na zawsze zmieniają myślenie o wielu rzeczach. Kiedy do tego wszystkiego dorzucimy umiejętność pisania, poczucie humoru i niewątpliwą erudycję autora, otrzymujemy książkę, która zbliża się do ideału.

Inne spojrzenie na twórczość

Najnowsza biografia Leonarda Da Vinci napisana przez Waltera Isaacsona zaskoczyła mnie bardzo. Wiedziałam, że to będzie dobra książka, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Leonarda da Vinci znają wszyscy, ale warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Ale autor zrobił coś jeszcze. Przede wszystkim w czasie poszukiwania materiałów do książki i czytania o swoim bohaterze, odkrył jedną rzecz - Leonardo ani nie był idealny, ani nie był genialny ( w takim znaczeniu jak np. Newton czy Einstein). Zaskakujące, prawda? Leonardo przede wszystkim był ciekawy i cierpliwy - i te dwie cechy umożliwiły mu rozwój do tego stopnia, że kilkaset lat później w dalszym ciągu go podziwiamy. Ta biografia przestawi o 180 stopni wasze myślenie o geniuszach, o kreatywności i twórczości. Da wam odwagę, by spróbować samemu. I dlatego twierdzę, książki potrafią zmieniać świat.

Inne spojrzenie na odmienne kultury

Najłatwiej zawsze przychodzi nam osądzanie kogoś, kiedy należy do innej kultury. Zwłaszcza na temat kultury arabskiej mamy dużo do powiedzenia i często myślimy stereotypami. Agata Romaniuk zabiera nas do Omanu i już we wstępie rozbija nasze stereotypowe myślenie. Autorka skupia się przede wszystkim na kobietach, związkach i relacjach damsko-męskich, ale zarysowuje również historyczne i polityczne tło kraju. Ale to ludzie są najważniejsi. Każdy, kto wychowuje się w danej kulturze będzie twierdził, że jego jest najlepsza. Ta książka pokazuje, jak pięknie potrafimy się różnić i uświadamia, że tak naprawdę to, co myślimy i jak żyjemy jest bardzo mocno uwarunkowane tym, gdzie się urodziliśmy. Natomiast poznanie punktu widzenia arabskich kobiet na związki może być odkryciem dla czytelniczek. Sam tytuł Z miłości? To współczuję daje już nam sporo do myślenia.

Inne spojrzenie na siebie

Obsesja piękna to książka, którą każda kobieta powinna przeczytać, niezależnie od wieku. To było dla mnie absolutne odkrycie! To, jak postrzegamy samych siebie jest kluczowe dla naszego życia. A tak bardzo o tym zapominamy! Gdyby zapytać kogoś, czy ma obsesję piękna, raczej odpowiedziałby, że nie. A jednak! Dzisiaj wszyscy w niej tkwimy, żyjemy w absurdalnej kulturze piękna, tak wyśrubowaną, że jej postulaty są niemożliwe do spełnienia dla żadnej z nas. Autorka porusza ten temat z kilku stron, znajdziemy w niej i badania, i rozmowy z ludźmi. Najciekawszy wydaje się temat tego, jak kobiety postrzegane są w dyskursie publicznym. To niesamowite, ile rzeczy ta książka uświadamia! To ważna książka dla kobiet w każdym wieku, ale też i dla mężczyzn. Im też otworzy oczy na wiele spraw. 

 

Diana Chmiel - autorka bloga bardziejlubieksiazki.pl oraz instagrama @bardziejlubieksiazki. Prowadzi je od 2015 roku. Z zawodu i powołania bibliotekarka, nie wyobraża sobie życia bez książek. Blog prowadzi z trzema misjami - opowiadać o dobrych książkach, przekonywać do literatury popularnonaukowej, której zupełnie nie trzeba się bać oraz pokazywać, że gry komputerowe są tak samo fajne jak książki (a czasami nawet fajniejsze).