Facebook - konwersja
TOP5 ebooków i audiobooków według Macieja Marcisza
Blog - baner - TOP5 ebooków i audiobooków według Macieja Marcisza

W oczekiwaniu na nową książkę Maćka (już w przyszłym roku!) poprosiliśmy go o polecenie jego ulubionych ebooków i audiobooków. Zdecydował się zaprezentować nam same zbiory krótkich form. Aby wzbogacić materiał i dopasować się do klimatu społecznej izolacji, dodatkowo podzielił się z nami kolekcją swoich domowych selfie.  

Dropie, Natalka Suszczyńska

Zeszły rok był w Polsce naprawdę dobry dla debiutantek i debiutantów.  Pojawiły się między innymi powieści Malwiny Pająk, Malcolma xD, Anny Mazurek czy moja. A ze wszystkich debiutów 2019 moją ulubioną książką są Dropie Natalki Suszczyńskiej. Pewnie nic Wam to nie mówi, ale moim zdaniem Natalka jest kontynuatorką tradycji literackiej jednego z największych polskich pisarzy po '89, czyli Jana Dzbana, zdecydowanie go przewyższając. Tagi: absurd, śmieszne, mądre, prekariat, wyobraźnia, talent, jeszcze raz śmieszne.

To jedna z tych książek, do których długo po lekturze wraca się w rozmowach ze znajomymi. Dropie wchodzą do głowy na zawsze, przypominają się w trakcie najzwyklejszych codziennych czynności i wtedy znowu wybucha się śmiechem.

PS Autorka ma też fajnego Instagrama, o tutaj: https://www.instagram.com/gurubulguru

Historia twojego życiaTed Chiang

Przełożyli Dariusz Kopociński, Michał Jakuszewski, Agnieszka Sylwanowicz

Jeśli podobał Wam się film „Nowy początek” z Amy Adams, to musicie przeczytać te opowiadania. Jeśli Wam się nie podobał, to kurczę… nie wiem, może powinniście zobaczyć ten film jeszcze raz. Myślę, że Ted Chiang powinien być w Polsce zdecydowanie bardziej popularny, ale przez systemową dyskryminację literatury SF i fantasy – nie jest. Czytajcie Teda Chianga.

Gąsienica, Ranpo Edogawa

Przełożył Dariusz Latoś

Czasem mroczne, czasem nie, po japońsku poryte historie mistrza grozy i kryminału. Tytułowe opowiadanie jest naprawdę CHORE.  

Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch, Helen Oyeyemi

Przełożyła Magdalena Rabsztyn-Anioł

Inteligentne, ekscentryczne, czarujące, urocze, magiczne, oszałamiające, przyjemne, oryginalne, pomysłowe opowiadania brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia. Po prostu warto je przeczytać. No i zaskoczycie znajomych, którym wydaje się że są oryginalni, bo kupują książki Karakteru. Dodatkowo chciałbym przyznać plusik za aktywność dla Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego za różne nieoczywiste wybory, dzięki którym możemy się cieszyć w Polsce tłumaczeniami książek z mniejszym potencjałem komercyjnym. Na zachętę podaję tytuł jednego z opowiadań: „przepraszam” nie sprawia, że jej herbata staje się słodsza. Ładne, prawda?

Ocalisz życie, może swoje własne, Flannery O'Connor

Przełożył Michał Kłobukowski

Myślę, że w przypadku opowiadań Flannery O’Connor dozwolone jest używanie słowa „arcydzieło”. Nie musicie czytać wszystkich.

 

Zdjęcia autora: autor