-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
E-booki o polityce – te książki warto przeczytać!
E-booki polityczne zyskały w Polsce sporą popularność. Czytelnicy zgłębiają wiedzę o aktualnym stanie własnego kraju i o konfliktach zagranicznych. Prezentujemy zbiór książek politycznych, które warto obecnie przeczytać. Publikacje te wyszły spod pióra znakomitych publicystów, dziennikarzy i pisarzy. Jedne ukazują głęboko poetycki obraz danej problematyki, inne stanowią zwięzły i mocny opis rzeczywistości.
Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina – Krystyna Kurczab-Redlich
Gdy 24 lutego 2022 roku Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, wiele osób zaczęło zgłębiać wiedzę o historii tego kraju i jego wieloletnim przywódcy. Krystyna Kurczab-Redlich – polska dziennikarka i znawczyni problematyki rosyjskiej – już w 2016 roku wydała znakomitą i rzetelną książkę na ten temat. Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina to obszerna, blisko 800-stronicowa książka o Putinie.
Autorka ujawnia wiele nieznanych faktów z życia Władimira. Opisuje jego dzieciństwo, dzięki czemu czytelnikowi wyłania się pełen obraz człowieka, który w 2022 roku w opinii publicznej dołączył do grona największych zbrodniarzy wojennych. Czy matką Wowy rzeczywiście jest Wiera Nikołajewna Putina? Skąd Putin wziął się w KGB? Jak i dlaczego rozpoczął wojnę w Czeczenii i Ukrainie? Co łączy go z Al-Kaidą i Państwem Islamskim? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiedź znajdziesz w fascynującym e-booku politycznym Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina.
Nadchodzi zima – Garri Kasparow
Garri Kasparow to arcymistrz szachowy i aktywista polityczny, będący w opozycji. W 2016 roku wzniósł globalny alarm, publikując książkę o Rosji Nadchodzi zima. Wówczas ostrzegał, czym się kończy pozwolenie na funkcjonowanie dyktatur i jakie są tego konsekwencje. Wyjaśniał, że od momentu objęcia przez Władimira Putina władzy w 1999 roku Rosja nieustannie oddalała się od demokracji, a jej przywódca z czasem stał się lokalnym dyktatorem.
Kilka lat później okazało się, że własna ojczyzna mu nie wystarcza i zaczął siać globalne zagrożenie. Kasparow wielokrotnie porównywał Putina do Hitlera czy Stalina. Z roku na rok przywódca Rosji stawał się coraz potężniejszym zagrożeniem dla świata. Słowa autora nie były puste. Obecna rzeczywistość zweryfikowała, że była w nich sama prawda. Prawda, w którą wielu nie chciało wierzyć.
Korea Północna. Paradoksy polityki Kimów – Barthelemy Courmont
O konsekwencjach pozwolenia na funkcjonowanie dyktatur pisał nie tylko Garri Kasparow. Barthelemy Courmont to francuski politolog i pisarz specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa Azji Północno-Wschodniej. W swoich politycznych e-bookach wielokrotnie zwracał uwagę na działania Chin czy Korei Północnej. Autor w publikacji pt. Korea Północna. Paradoksy polityki Kimów zadaje pytanie, czy Korea Północna pozostanie przypadkiem odosobnionym, czy może stać się źródłem inspiracji dla innych krajów.
Pytanie zadane dekadę temu było bardzo trafne. Dowodem na to są obecne działania wielu państw z niestabilnymi systemami politycznymi – izolacja i systematyczne łamanie prawa międzynarodowego. Obecnie podobnym państwem do Korei Północnej staje się Rosja rządzona przez Władimira Putina. Czym różni się od KRLD – państwa, w którym wszyscy karmieni są propagandą, słuchając jednego wodza? Czym różni się od kraju wielkich Kimów, którzy bogacą się kosztem obywateli i straszą społeczność międzynarodową bronią atomową?
Wszyscy ludzie Kremla – Michaił Zygar
Michaił Zygar to rosyjski dziennikarz i były redaktor naczelny jedynego niezależnego kanału telewizyjnego w Rosji „TV Dożdź” (Deszcz). Jest autorem wielu książek politycznych o Rosji. Zygar krytycznie patrzy na działania rządu Władimira Putina i działalność rosyjskich oligarchów. Jedną z jego najpopularniejszych pozycji jest dzieło pt. Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina.
Autor demaskuje Putina i obnaża jego prawdziwe oblicze. Stawia tezę, że wielkość wodza współczesnej Rosji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ten wizerunek został wymyślony i jest podtrzymywany przez ludzi, którzy z nim współpracują. Zygar popiera swą teorię rozmowami, które przeprowadził, pracując w sercu Rosji. Były to wywiady z wieloma wpływowymi osobistościami i bliskimi współpracownikami Putina.
Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem – Witold Szabłowski
O tym, że w rosyjskiej telewizji transmitowana jest wyłącznie propaganda, wiadomo nie od dziś. Niemniej za narzędzie propagandy od lat służyło Rosjanom również… jedzenie. Witold Szabłowski przedstawia Rosję w nieszablonowy sposób – od kuchni. Nie jest to wcale książka kulinarna. Potrawy i anegdoty kucharskie mają istotnie charakter polityczny.
Czytając o jedzeniu, lawiruje się w świecie carów, merów i oligarchów. Czytelnik poznaje przy tym gorzką historię Rosji i mentalność jej przywódców oraz obywateli. Zgłębia wątki bogactwa, biedy, woli przetrwania, głodu czy wojen. Gdy Stalin zajadał się ukochanymi śledziami, podczas wielkiego głodu na Ukrainie ginęły miliony cywilów, którzy napełniali żołądki zupą z igieł sosnowych czy chlebem z kory drzew. Jałta z kolei pachniała indykiem w pigwach i soku z pomarańczy, a rozpad ZSRR – gulaszem z dzika.
Planeta Piołun – Oksana Zabużko
Oksana Zabużko to ukraińska pisarka, poetka i publicystka. Planeta Piołun to jedna z jej najnowszych książek – wydana w Polsce w przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Publikacja stanowi zbiór głębokich i sentymentalnych esejów. Dzieło to jest swego rodzaju głosem Ukrainy. Autorka wspomina i opisuje w nim wielkich i zapomnianych ukraińskich artystów.
Prezentuje świat tamtejszej kultury i sztuki, pokazując, że ich historia w głównej mierze opiera się na nieustannej walce o wolność. Zabużko ukazuje wiele faktów z perspektyw dotychczas nieznanych zachodnim państwom. Poetycko opisuje dokonania Ukrainy i jej obywateli, które były wynikiem pragnienia dążenia ku Europie. Wielkie umiłowanie wolności, samostanowienia i nienawiści do wschodniego sąsiada to elementy, które istotnie determinują osobowość Ukraińców.
Czas samotności. Ukraina i Ukraińcy w latach 1914–2018 – Zbigniew Karpus, Michał Klimecki
Czas samotności. Ukraina i Ukraińcy w latach 1914–2018 Zbigniewa Karpusa i Michała Klimeckiego to znakomita książka polityczna o Ukrainie. Podczas gdy do Polski przybywają miliony uchodźców wojennych zza wschodniej granicy, warto sięgnąć po ten e-book. Wielu z tych ludzi zostanie w naszym kraju na zawsze. Będą musieli nauczyć się polskiego języka, poznać polską historię oraz popkulturę i zasymilować się w naszej rzeczywistości.
Warto zgłębić wiedzę na temat samych Ukraińców. Ludzi, którzy od wielu lat próbowali samodzielnie radzić sobie ze wschodnim adwersarzem. Dzięki kompleksowemu opisowi historii Ukraińców i Ukrainy na przestrzeni ponad wieku można lepiej zrozumieć obecną sytuację geopolityczną. Książka Karpusa i Klimeckiego to 320-stronicowa pozycja, która stanowi zwięzłe kompendium wiedzy o Ukrainie, zawierające trafne wnioski i refleksje.
W 80 lat dookoła Polski – Daniel Passent
Daniel Passent był znanym i przez jednych cenionym, a przez drugich krytykowanym polskim publicystą. W historii prasy był osobowością bardzo wyrazistą. Podkreślić należy, że przez 60 lat konsekwentnie i sumiennie opisywał polską i międzynarodową rzeczywistość. Jego felietony nasycone były często ironią i konstruktywną krytyką. Przez ponad pół wieku mogliśmy to obserwować w tygodniku „Polityka”. Właśnie w tym piśmie Passent rozpoczął swoją działalność dziennikarską i współpracował z nim do końca życia.
Książka W 80 lat dookoła Polski stanowi autorski zbiór wybranych tekstów, które ukazywały się w latach 1965–2018. W części z nich Daniel Passent dodał wstęp i nawiązał do aktualnej sytuacji geopolitycznej. W 80 dni dookoła Polski to klasyka polskiego felietonu, która jest swego rodzaju podróżą przez dziesiątki lat historii współczesnej Polski. To doskonała pozycja dla miłośników twórczości Passenta, ale również dla tych, którzy szukają ciekawych e-booków o polityce.
Znajomość ważnych i wartościowych e-booków politycznych jest istotna, by móc właściwie interpretować otaczającą nas rzeczywistość. Interesuje Cię literatura faktu i w tym zestawieniu zabrakło Ci książek politycznych o sytuacji w Afganistanie, II wojnie światowej czy Al-Kaidzie? Sprawdź, co jeszcze polecamy, w artykule Literatura faktu – czym jest i co warto obecnie przeczytać?
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Na faktach