Facebook - konwersja
TOP5 ebooków i audiobooków według Grzegorza Piątka
Blog - baner - TOP5 ebooków i audiobooków według Grzegorza Piątka

Autor niezwykle ciekawej książki, która błyskawicznie zyskała status bestsellera. Grzegorz Piątek w ebooku Najlepsze miasto świata opisuje proces odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Gorąco polecamy Wam ten tytuł, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z rekomendowanymi przez Grzegorza Piątka ebookami. Na liście jego ulubionych tytułów znajdziecie książki o architekturze, z architekturą w tle oraz o urządzaniu lepszego świata po katastrofie. Zobaczcie sami!

Ebook Najlepsze miasto świata przypadnie do gustu fanom literatury faktu, architektury, współczesnej historii Polski, a także każdemu, kogo ciekawi temat powojennej odbudowy Warszawy. Po klęsce powstania warszawskiego zabytkowa stolica zamieniła się w gruzowisko. Jedynie nieliczne obszary miasta pozostały ocalone. Radzieckie władze błyskawicznie po wojnie podjęły decyzję o odbudowie Warszawy. Architekci pracujący nad projektem stanęli przed zadaniem stworzenia miasta marzeń... odpowiadającego na potrzeby komunistycznej machiny. Jeśli chcecie zgłębić ten temat, koniecznie sięgnijcie po ebook Najlepsze miasto świata. Poniżej, specjalnie dla Was, Grzegorz Piątek polecił książki, które zrobiły na nim wrażenie. 

Anthony Flint, Le Corbusier. Architekt jutra

przełożyła Dominika Cieśla-Szymańska

Le Corbusier – wizjonerski architekt, intelektualny prowokator i narcystyczny celebryta, pozujący na męczennika. Dla jednych romantyczny rewolucjonista, dla innych szaleniec, który zamienił budynki w bezduszne maszyny, a miasta w zestawy mieszkalnych pudełek. Uczciwa biografia najsłynniejszego architekta XX wieku, dobra i jako wprowadzenie w idee architektury nowoczesnej, i jako wciągająca opowieść o genialnym, nieznośnym artyście.

Justin McGuirk, Radykalne miasta. Przez amerykańskie miasta w poszukiwaniu nowej architektury

przełożył Marcin Wawrzyńczak

Brytyjski krytyk architektury zabiera nas w podróż przez Amerykę Łacińską. W tamtejszych metropoliach, na ruinach XX-wiecznych utopii (znów kłania się Le Corbusier) powstają rozwiązania dla XXI wieku. Poznajemy od podszewki brazylijskie fawele i opuszczone wieżowce w Caracas, poznajemy chilijskiego architekta Alejandro Aravenę, który pokazał jak z bezdomnych zrobić domnych oraz burmistrzów Mockusa i Peñalosę, którzy wyciągnęli z zapaści Bogotę. Wciągający reportaż i przekonujący instruktaż.

Naomi Klein, Doktryna szoku

przełożyła Hanna Jankowska

Jak będzie wyglądał świat po epidemii i kryzysie gospodarczym? A przecież za rogiem czai się jeszcze katastrofa klimatyczna. Trafnej prognozy nikt nie ma, ale Klein przekonująco pokazuje, w jaki sposób kryzysy służą do umacniania nierówności ekonomicznych i ograniczania naszej wolności. Doktryna szoku pochodzi z poprzedniej dekady, ale rozwój wypadków tylko potwierdził trafność zawartych w niej obserwacji. Zakręt, na którym się znaleźliśmy to najlepszy moment, by ją odświeżyć albo nadrobić zaległość.

Despina Stratigakos, Gdzie są architektki?

przełożyła Agnieszka Rasmus-Zgorzelska

Teoretycznie kobiety od stu lat mogą robić karierę w architekturze, ale to wciąż męski klub. W tej zwięzłej książeczce Stratigakos tłumaczy, dlaczego tak się dzieje, opowiada historie pionierek, perypetie nielicznych projektantek, którym udało się osiągnąć sławę, a nawet historię Barbie-architektki. Autorka nie poprzestaje na diagnozach, tylko radzi co zrobić, by wreszcie zmienić żałosną sytuację kobiet w tym pięknym zawodzie. Feminiści i feministki będą zachwyceni, a niejeden sceptyk/sceptyczka się przekona.

Zygmunt Miłoszewski, Jak zawsze

Pisząc tę zgrabną i zabawną opowieść o dojrzałej parze, która przypadkiem przenosi się do Warszawy lat 60. (żaden spoiler, wiadomo od pierwszej sceny), Miłoszewski stworzył mistrzowski portret powojennej stolicy – tyle że z alternatywnej rzeczywistości, w której Polska znalazła się po zachodniej stronie żelaznej kurtyny. Znawcy architektury i historii docenią umiejętnie wykreowane realia (tu też wraca Le Corbusier…), reszta czytelników nie odłoży, póki nie dojedzie do ostatniej strony.

Zdjęcia autora: Jakub Celej

Przeczytaj też wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim