Facebook - konwersja
Wyzwania i postanowienia czytelnicze na Nowy Rok
Blog - baner - Wyzwania i postanowienia czytelnicze na Nowy Rok

Na listach postanowień noworocznych nie może zabraknąć czytelniczych wyzwań. Jakie książkowe wyzwania są najpopularniejsze? Po jakie książki w Nowym Roku warto sięgnąć? Dlaczego warto stawiać sobie czytelnicze wyzwania? Zapraszamy na krótki przegląd noworocznych postanowień książkowych.

Przeczytam 52 książki w 2021 roku

Jest to najpopularniejsze wyzwanie czytelnicze, które zakłada, że będziemy czytać przynajmniej jedną książkę w tygodniu. Nie liczy się gatunek, autor czy grubość książki – ważna jest liczba przeczytanych książek na koniec roku.

To wyzwanie zdecydowanie mobilizuje do częstszego sięgania po książki, lecz pamiętajcie: nic na siłę. Wasze wyzwanie musi być realne, uwzględniać Wasze możliwości: ile czasu jesteście w stanie poświęcić na czytanie, jak szybko czytacie i czy macie pod ręką odpowiednią książkę. To ostatnie jest chyba najłatwiejsze. Z pewnością macie swoje stosiki książek, które chcecie przeczytać, zawsze też warto zerkać na aktualne promocje na Virtualo.pl i zaopatrywać Wasze czytniki w nowe tytuły. Dlatego warto to wyzwanie zmodyfikować „pod siebie”, np. przeczytam co najmniej jedną książkę w miesiącu (co daje 12 książek rocznie).

Już wkrótce na naszym blogu zamieścimy poradnik, jak znaleźć czas na czytanie i jakie są sposoby, by czytać więcej książek.

Przeczytam książki pisarzy pochodzących z sąsiadujących z Polską krajów

Rynek zalewają książki wydawane przez pisarzy anglojęzycznych. A co z naszymi najbliższymi sąsiadami? W 2021 roku zachęcamy Was do poznawania nowych autorów i do sięgania po książki m.in. z Niemiec, Czech, Rosji czy Ukrainy.

Wśród niemieckich pisarzy ostatnimi laty króluje Marc Elsberg, autor trzymających w napięciu thrillerów. W Blackoucie pisarz snuje ponurą wizję, co się stanie, kiedy nagle w naszych miastach zabraknie prądu. Wyobraź sobie, że pewnego dnia zabrakło prądu… W całej Europie. Zimą. Stary kontynent pogrąża się w ciemności. Ludzie zaczynają zmagać się z brakiem podstawowych środków do życia, takich jak woda, jedzenie czy ogrzewanie. W ciągu zaledwie kilku dni zaczyna panować niewyobrażalny chaos… Chciwość natomiast to książka o kryzysie finansowym, do którego doprowadził kapitalizm. Natomiast w Helisie Elsberg porusza tematykę zabaw z genetyką. Od tych książek naprawdę trudno się oderwać.

Literatura czeska nieodmiennie kojarzy się z wojakiem Szwejkiem. Ale my polecimy Wam coś dużo nowszego, jednakże równie zabawnego. Poznajcie Evzena Bocka i jego cykl o dość niezwykłej arystokratce. Rodzina Kostków powraca z Ameryki do Czech, by przejąć dawną siedzibę rodu – zamek Kostka. W zamku zastają dotychczasowych pracowników: kasztelana, ogrodnika oraz kucharkę. Jak nowi właściciele poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak odnajdą się w rolach dotychczas nieodgrywanych? Obiecujemy, że Ostatnia arystokratka oraz kolejne części: Arystokratka w ukropie (część 2), Arystokratka na koniu (część 3) i Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka (część 4) sprawią, że będziecie turlać się ze śmiechu.

Rosja. Tołstoj, Dostojewski, Bułhakow. A może… Dmitry Glukhovsky? Jego bestsellerowy cykl Metro podbił całą Europę. Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji człowieka rozegra się w przejmującej atmosferze moskiewskiego metra? Czy człowiek, który w marzeniach sięgał gwiazd, godzien jest skończyć jak szczur, sto metrów pod ziemią? Mało prawdopodobne? Po przeczytaniu Metra 2033 – kultowego już rosyjskiego bestsellera, który zawładnął wyobraźnią ponad dwuipółmilionowej rzeszy czytelników – na pewno zmienisz zdanie. Ten thriller SF, którego wartka akcja i niezwykle sugestywnie przedstawiony świat nie pozwolą ci się od niego oderwać aż do ostatniej strony, to nie tylko wspaniała rozrywka i uczta dla czytelnika. To także portret człowieka u schyłku cywilizacji, to przejmująca analiza jego niezmiennej natury. To obraz świata po końcu świata.

Przyszedł czas na klasykę. Tym razem w podróż po Ukrainie zabierze Was Taras Szewczenko, którego opowiadania możecie pobrać z Virtualo.pl za darmo. Pisarz, poeta, etnograf, malarz, wybitny przedstawicie romantyzmu i bohater narodowy Ukrainy. Tematem jego opowiadań jest życie w Imperium Rosyjskim w latach 30.-50. XIX wieku.

Sięgnę po gatunki, po które do tej pory nie sięgałem

Z reguły sięgamy po gatunki, które znamy i lubimy: kryminały, romanse, literaturę piękną. My jednak zachęcamy Was w 2021 roku do sięgnięcia po coś, co do tej pory obchodziliście szerokim łukiem. Czy fani horrorów mogą się odnaleźć w literaturze obyczajowej? Czy wielbicielki niegrzecznych książek polubią science fiction? Warto spróbować.

Jak często sięgacie po literaturę popularnonaukową? Jeśli niezbyt często, to być może do tej kategorii przekona Was Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i książka Ukryty geniusz. Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji. Autor na własnej skórze sprawdza skuteczność rewolucyjnych „pigułek na rozum” i elektrostymulacji, opowiada o mrocznych dziejach testów na inteligencję oraz spotyka się z sawantami i hakerami mózgów. W ironiczny sposób opisuje też Mensę, której jest członkiem, bezlitośnie obnażając słabości tej instytucji.

Kolejną mniej popularną wśród czytelników jest science fiction. Mówiąc SF, od razu widzimy statki kosmiczne, broń laserową i potyczki z ufoludkami. Jednak science fiction to nie tylko kosmici i podróże międzygwiezdne. Do science fiction zalicza się m.in. Frankenstein, opowieść o potworze, ożywieńcu stworzonym przez Wiktora Frankensteina. Science fiction to również spopularyzowana dzięki serialowi HBO… Opowieść podręcznej, nakreślona przez Margaret Atwood wstrząsająca wizja świata, w którym kobietę postrzega się przez pryzmat jej płodności.

Będę nie tylko czytać, ale i słuchać książek

Książki można nie tylko czytać, ale i słuchać. Jeśli nie staliście się jeszcze fanami audiobooków, serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po tę formę lektury. Dzięki audiobookom możecie czytać więcej, poza tym audiobooki umilą Wam każdą, nawet najnudniejszą czynność – sprzątanie, zmywanie czy długą i męczącą podróż.

Na początek swojej przygody z audiobookami zachęcamy do sięgnięcia po zbiory opowiadań. Krótkie teksty sprawią, że łatwiej Wam będzie się skupić na słuchaniu, dodatkowo jedno opowiadanie do idealna porcja materiału do słuchania na raz. Antologia polskiego cyberpunka sprawdzi się tu idealnie. Cyberpunkowa wizja Polski przyszłości: dystopijnej, rządzonej przez korporacje, w której społeczne rozwarstwienie prowadzi do walk między elitami i przestępczym półświatkiem. Czy postęp technologiczny pozwalający ludziom osiągać rzeczy dziś niemożliwe pozbawi ich człowieczeństwa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w 5 opowiadaniach przygotowanych przez mistrzów polskiego science-fiction.

Jeśli będziecie chcieli sięgnąć po dłuższe formy, najlepiej sprawdzą się powieści przygodowe. Polecamy szczególnie Kwestię ceny, słuchowisko na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Przygoda na śmierć i życie, miłość na dobre i na złe oraz nauka i religia kontra układy i mafia. Kwestii ceny Bogdan Smuga wraz z Zofią Lorenz tropią zaginiony skarb Ajnów, ocierając się o śmierć.

Sięgnę po książkę, która miała słynną ekranizację

Są filmy kojarzą niemal wszyscy. Lecz czy mieliście przeczytać powieści, które stały się kanwą dla najbardziej popularnych filmowych opowieści? W 2021 roku zachęcamy do sięgnięcia po książki, których ekranizację widzieliście. Być może niejedna z nich mocno Was zaskoczy.

Park Jurajskiwyspa Nublar i niezwykły eksperyment mający na celu ożywienie jurajskich potworów. Czy jest ktoś, kto nie oglądał tego mrożącego krew w żyłach filmu o dinozaurach? Jeśli jesteście wielkimi fanami filmu Stevena Spielberga i kibicowaliście bohaterom w ucieczce przed velociraptorami (lub też samym velociraptorom 😉), musicie sięgnąć po thriller autorstwa Michaela Crichtona.   

Kolejnym filmowym klasykiem jest Ojciec chrzestny. Jaka jest książka? Po prostu fenomenalna! I gwarantujemy, że słynny fragment: „Pewnego dnia, ten dzień może nigdy nie nadejść, poproszę cię o przysługę. Ale do tego czasu traktuj to jako prezent z okazji dnia ślubu mojej córki” przeczytacie głosem Marlona Brando.

Wybitna ekranizacja, niesamowite plenery, genialne efekty… Tak, Władca pierścieni to doskonała filmowa trylogia. Jednak czy jest w stanie oddać pełnię książkowego pierwowzoru? Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po monumentalne dzieło Tolkiena, sądzimy, że 2021 rok to doskonały moment, by nadrobić tę lekturę.

 

Zachęcamy Was do tworzenia własnych, nie tylko ilościowych, ale i jakościowych postanowień czytelniczych. W 2021 roku łamcie schematy, poznawajcie nowych autorów, odkrywajcie klasyki, udawajcie się w niesamowite podróże po książkowych światach. Bo kto czyta książki, żyje podwójnie (Umberto Eco).

 

grafika otwierająca: Background photo created by freepik - www.freepik.com

  • Zobacz również